Fotky: Urny z křišťálu i ve tvaru vejce. V Praze probíhá výstava funerálního designu

Fotky: Urny z křišťálu i ve tvaru vejce. V Praze probíhá výstava funerálního designu
Family Chapel je malá křišťálová kaple pro několik na sobě ležících uren. Tento rodinný relikviář akcentuje křesťanskou estetiku, kterou miniaturizuje na velikost vhodnou jak pro domácnost, tak kolumbária.
Jednotlivé urny z broušeného křišťálu přikryté poměděným víkem leží na mramorové podstavě.
Linda Vránová: Urnu navrhla do podoby vejce, kterým poukazuje na symboliku spojení mezi počátkem a koncem.
Roman a Pavlína Kvita: Funerálním tématikou se dvojice zabývá již delší dobu a hledá způsob jak propojit sochařský i praktický um. Svůj vizuální projev opírají jednak o klasickou symboliku, historií poučenou estetiku (např. Vlastislav Hofman), tak i o jinotajné novotvary.
Foto: Czechdesign
Magazín Magazín
13. 6. 2017 16:22
Galerie Kvalitář oslovila mladé české designéry, kteří ve svém portfoliu mají návrhy uren, a připravila spolu s nimi výstavu Acheron. Ta je k vidění do 2. srpna.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy