Fotky: Alexandrovci přežili rozpad SSSR, v Praze byli poprvé v 1937. Zpívali s nimi Gott i Bílá

Loňské turné se konalo u příležitosti 70. výročí osvobození a ukončení druhé světové války a česká část turné se uskutečnila pod záštitou prezidenta Miloše Zemana.
Soubor založil ruský hudební skladatel, mimo jiné autor sovětské i současné ruské státní hymny, Alexandr Vasiljevič Alexandrov, mladý profesor hudby na Moskevské konzervatoři, který se věnoval vojenské hudbě a národním písním.
Zpočátku vystupovali v Moskvě, ale postupně začali vyjíždět i do okolí. S rostoucím úspěchem se soubor začal rozrůstat a v 30. letech měl již 300 členů.
V současnosti má Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova podle TASS 186 členů, včetně devíti sólistů a 64 zpěváků v mužském sboru, 38 členů orchestru a 35 tanečníků a tanečnic.
V dobách Sovětského svazu byli Alexandrovci hýčkaným artiklem, ale po rozpadu Sovětského svazu prošli bouřlivým obdobím. Ministerstvo obrany chtělo v rámci úsporných opatření soubor sloučit s orchestrem ministerstva obrany. Soubor v čele se svým vedením to ale odmítl s tím, že umění Alexandrovců nelze sloučit s jinými armádními repertoáry.
Foto: Jakub Plíhal
ČTK ČTK
25. 12. 2016 11:45
Téměř všichni členové pěvecké části souboru písní a tanců Alexandrovci byli na palubě letadla Tu-154 ruského ministerstva obrany, které se v neděli zřítilo do Černého moře u Soči (na palubě bylo 64 členů souboru, včetně jeho ředitele a uměleckého šéfa, generála Valerije Chalilova).
 

Právě se děje

Další zprávy