Fotky: Filmové muzeum ukáže historii zachycení pohybu od laterny magiky po hologram Saši Hemaly

Fotky: Filmové muzeum ukáže historii zachycení pohybu od laterny magiky po hologram Saši Hemaly
Filmové muzeum mají na svědomí především Terezie Křižkovská (vlevo) a Adéla Mrázová (vpravo), studentky filmové vědy na filozofické fakultě Karlovy univerzity. Pomáhali ale i další nadšenci a odborníci, kteří svou prací mnohdy přispěli zdarma.
Cílem bylo vytvořit výstavu, která představuje principy zachycení obrazu a pohybu v praxi. Proto i Mikulov, domácí město významného vědce Jana Evangelisty Purkyněho, jenž zásadně přispěl k pochopení lidského zraku, je předvedeno pomocí optického klamu. Stačí se na chvíli nehybně zadívat na "negativ", aby si lidské oko zapamatovalo otisk obrazu a na bílé stěně ho pak vidělo v realistické podobě.
V muzeu je samozřejmě i několik projekčních místností, kde se návštěvník může seznámit vždy s jedním ze tří hlavních okruhů výstavy – počátky kamery, avantgardou a animací. "Není naším cílem vyzdvihovat konkrétní filmařské ikony, proto se soustředíme i na méně známá díla. Zaměřujeme se navíc na české tvůrce," říká Křižkovská.
Důraz ale pořadatelé kladou i na seznámení se samotnou mechanikou zachycení pohybu. Na fotce je fenakistiskop, v jehož štěrbinách po roztočení kotouče vznikne iluze pohybu. "Právě na takových jednoduchých principech stojí i dnešní princip promítání. Zásadní bylo zjistit, že nestačí jen střídat obrázky, ale musí se jim v určitém intervalu i clonit. Takové malé, ale zásadní objevy vedly později, když se průmyslníci snažili film využít masově, k patentovým válkám, v jejichž důsledku postupoval vývoj pomaleji, než mohl," připomíná Mrázová.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Martin Svoboda Jakub Plíhal, Martin Svoboda
4. 2. 2017 11:00
V pražském paláci Chicago vznikla za úsilí studentů filozofie a dalších nadšenců povedená výstava Nafilm: V pohybu. Určena je především pro laickou veřejnost, která se chce seznámit s kouzlem kinematografie. Výstava se zaměřuje na různé principy zachycení pohybu od těch nejstarších v podobě laterny magiky přes současný trend virtuální reality až po hologram budoucnosti.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy