Fotky: Filmové muzeum ukáže historii zachycení pohybu od laterny magiky po hologram Saši Hemaly

Fotky: Filmové muzeum ukáže historii zachycení pohybu od laterny magiky po hologram Saši Hemaly
Filmové muzeum mají na svědomí především Terezie Křižkovská (vlevo) a Adéla Mrázová (vpravo), studentky filmové vědy na filozofické fakultě Karlovy univerzity. Pomáhali ale i další nadšenci a odborníci, kteří svou prací mnohdy přispěli zdarma.
Cílem bylo vytvořit výstavu, která představuje principy zachycení obrazu a pohybu v praxi. Proto i Mikulov, domácí město významného vědce Jana Evangelisty Purkyněho, jenž zásadně přispěl k pochopení lidského zraku, je předvedeno pomocí optického klamu. Stačí se na chvíli nehybně zadívat na "negativ", aby si lidské oko zapamatovalo otisk obrazu a na bílé stěně ho pak vidělo v realistické podobě.
V muzeu je samozřejmě i několik projekčních místností, kde se návštěvník může seznámit vždy s jedním ze tří hlavních okruhů výstavy – počátky kamery, avantgardou a animací. "Není naším cílem vyzdvihovat konkrétní filmařské ikony, proto se soustředíme i na méně známá díla. Zaměřujeme se navíc na české tvůrce," říká Křižkovská.
Důraz ale pořadatelé kladou i na seznámení se samotnou mechanikou zachycení pohybu. Na fotce je fenakistiskop, v jehož štěrbinách po roztočení kotouče vznikne iluze pohybu. "Právě na takových jednoduchých principech stojí i dnešní princip promítání. Zásadní bylo zjistit, že nestačí jen střídat obrázky, ale musí se jim v určitém intervalu i clonit. Takové malé, ale zásadní objevy vedly později, když se průmyslníci snažili film využít masově, k patentovým válkám, v jejichž důsledku postupoval vývoj pomaleji, než mohl," připomíná Mrázová.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Martin Svoboda Jakub Plíhal, Martin Svoboda
4. 2. 2017 11:00
V pražském paláci Chicago vznikla za úsilí studentů filozofie a dalších nadšenců povedená výstava Nafilm: V pohybu. Určena je především pro laickou veřejnost, která se chce seznámit s kouzlem kinematografie. Výstava se zaměřuje na různé principy zachycení pohybu od těch nejstarších v podobě laterny magiky přes současný trend virtuální reality až po hologram budoucnosti.
 

Právě se děje

před 29 minutami

Nechte polské ženy chodit na interrupci v Česku, vyzývají Piráti

Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických zařízeních. Kabinet by podle opoziční strany měl Polkám tuto možnost nabídnout kvůli rozhodnutí polského ústavního soudu, který minulý týden zakázal provádět interrupce z důvodu poškození plodu. Proti rozhodnutí soudu se demonstruje v mnoha polských městech.

"Jakmile to bude jenom trochu možné, Česká republika by měla poskytnout maximální součinnost v poskytování lékařské péče ženám, jejichž vlastní vláda jim možnost volby odepírá," uvedl pirátský poslanec František Kopřiva. Podle něj znamená rozhodnutí polského ústavního soudu omezování lidských práv, Česko by od něj nemělo odvracet zrak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy