Fotky: Filmové muzeum ukáže historii zachycení pohybu od laterny magiky po hologram Saši Hemaly

Fotky: Filmové muzeum ukáže historii zachycení pohybu od laterny magiky po hologram Saši Hemaly
Filmové muzeum mají na svědomí především Terezie Křižkovská (vlevo) a Adéla Mrázová (vpravo), studentky filmové vědy na filozofické fakultě Karlovy univerzity. Pomáhali ale i další nadšenci a odborníci, kteří svou prací mnohdy přispěli zdarma.
Cílem bylo vytvořit výstavu, která představuje principy zachycení obrazu a pohybu v praxi. Proto i Mikulov, domácí město významného vědce Jana Evangelisty Purkyněho, jenž zásadně přispěl k pochopení lidského zraku, je předvedeno pomocí optického klamu. Stačí se na chvíli nehybně zadívat na "negativ", aby si lidské oko zapamatovalo otisk obrazu a na bílé stěně ho pak vidělo v realistické podobě.
V muzeu je samozřejmě i několik projekčních místností, kde se návštěvník může seznámit vždy s jedním ze tří hlavních okruhů výstavy – počátky kamery, avantgardou a animací. "Není naším cílem vyzdvihovat konkrétní filmařské ikony, proto se soustředíme i na méně známá díla. Zaměřujeme se navíc na české tvůrce," říká Křižkovská.
Důraz ale pořadatelé kladou i na seznámení se samotnou mechanikou zachycení pohybu. Na fotce je fenakistiskop, v jehož štěrbinách po roztočení kotouče vznikne iluze pohybu. "Právě na takových jednoduchých principech stojí i dnešní princip promítání. Zásadní bylo zjistit, že nestačí jen střídat obrázky, ale musí se jim v určitém intervalu i clonit. Takové malé, ale zásadní objevy vedly později, když se průmyslníci snažili film využít masově, k patentovým válkám, v jejichž důsledku postupoval vývoj pomaleji, než mohl," připomíná Mrázová.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Martin Svoboda Jakub Plíhal, Martin Svoboda
4. 2. 2017 11:00
V pražském paláci Chicago vznikla za úsilí studentů filozofie a dalších nadšenců povedená výstava Nafilm: V pohybu. Určena je především pro laickou veřejnost, která se chce seznámit s kouzlem kinematografie. Výstava se zaměřuje na různé principy zachycení pohybu od těch nejstarších v podobě laterny magiky přes současný trend virtuální reality až po hologram budoucnosti.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy zakážou charterové lety na Kubu, nechtějí podporovat diktátory

Spojené státy se chystají zakázat soukromé charterové lety mezi USA a Kubou. Na Twitteru to oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo, podle nějž režim Raúla Castra využívá příjmy z turismu a z cestovních poplatků k financování svých údajně nekalých praktik a k podpoře Venezuely, kde USA usilují o změnu režimu.

"Dnes jsem požádal ministerstvo dopravy o pozastavení soukromých charterových letů mezi USA a Kubou. Castrův režim využívá peníze z turismu a cestování k financování svých nekalých praktik a zásahů ve Venezuele. Diktátoři nemohou mít užitek z cest z USA," napsal Pompeo na Twitteru.

Šéf americké diplomacie kubánskému vedení vyčítá pokračující "uvězňování novinářů a zastánců demokracie", Castrův režim se podle něj také snaží potlačovat náboženskou svobodu. "Naše administrativa se bude nadále snažit osekat zisky plynoucí kubánské vládě z letištních poplatků, pobytů v hotelích vlastněných režimem a další příjmy spojené s turismem," uvedl podle agentury AFP Pompeo ve vyjádření.

Nové omezení se nebude týkat charterových letů financovaných z veřejných peněz ani soukromých letů, které budou vyslány kvůli případné zdravotní krizi či v rámci pomocných misí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy