Fotky: Filmové muzeum ukáže historii zachycení pohybu od laterny magiky po hologram Saši Hemaly

Fotky: Filmové muzeum ukáže historii zachycení pohybu od laterny magiky po hologram Saši Hemaly
Filmové muzeum mají na svědomí především Terezie Křižkovská (vlevo) a Adéla Mrázová (vpravo), studentky filmové vědy na filozofické fakultě Karlovy univerzity. Pomáhali ale i další nadšenci a odborníci, kteří svou prací mnohdy přispěli zdarma.
Cílem bylo vytvořit výstavu, která představuje principy zachycení obrazu a pohybu v praxi. Proto i Mikulov, domácí město významného vědce Jana Evangelisty Purkyněho, jenž zásadně přispěl k pochopení lidského zraku, je předvedeno pomocí optického klamu. Stačí se na chvíli nehybně zadívat na "negativ", aby si lidské oko zapamatovalo otisk obrazu a na bílé stěně ho pak vidělo v realistické podobě.
V muzeu je samozřejmě i několik projekčních místností, kde se návštěvník může seznámit vždy s jedním ze tří hlavních okruhů výstavy – počátky kamery, avantgardou a animací. "Není naším cílem vyzdvihovat konkrétní filmařské ikony, proto se soustředíme i na méně známá díla. Zaměřujeme se navíc na české tvůrce," říká Křižkovská.
Důraz ale pořadatelé kladou i na seznámení se samotnou mechanikou zachycení pohybu. Na fotce je fenakistiskop, v jehož štěrbinách po roztočení kotouče vznikne iluze pohybu. "Právě na takových jednoduchých principech stojí i dnešní princip promítání. Zásadní bylo zjistit, že nestačí jen střídat obrázky, ale musí se jim v určitém intervalu i clonit. Takové malé, ale zásadní objevy vedly později, když se průmyslníci snažili film využít masově, k patentovým válkám, v jejichž důsledku postupoval vývoj pomaleji, než mohl," připomíná Mrázová.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Martin Svoboda Jakub Plíhal, Martin Svoboda
4. 2. 2017 11:00
V pražském paláci Chicago vznikla za úsilí studentů filozofie a dalších nadšenců povedená výstava Nafilm: V pohybu. Určena je především pro laickou veřejnost, která se chce seznámit s kouzlem kinematografie. Výstava se zaměřuje na různé principy zachycení pohybu od těch nejstarších v podobě laterny magiky přes současný trend virtuální reality až po hologram budoucnosti.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy