Zapomeňte na Hru o trůny, Dubrovník a Split nadchnou milovníky historie

Dubrovník - ilustrační fotografie
Stojíme v druhém největším chorvatském městě a "hlavním" městě Dalmácie Splitu. Podle legendy město získalo svůj název podle rostliny, kterou Chorvaté označují slovem brnistra, česky - vítečník sítinovitý.
Podle lingvistů a historiků má však název trochu méně romantický název. Souvisí se stavbou paláce římského císaře Diokleciána. Tehdejší kartografové do map zanesli označení Palatium, tedy místo, kde si římská aristokracie buduje velké a rozhlehlé budovy. Postupně se název přepsal na Spalatium, Spalatum, Spalato až na dnešní Split. Nevíme přesně, proč k těmto změnám došlo. Určitě víme jen to, že název města nemá nic společného s vítečníkem, byť v okolí hojně roste.
Split byl tedy původně rozsáhlý palácový komplex římských císařů, který založil a postavil císař Dioklecián na konci 3. století. Po jeho smrti a zániku Západořímské říše se do paláce nastěhovali okolní obyvatelé, a palác se tak stal základem pro nově se formující město.
Ruiny původní stavby jsou zde na každém kroku.
Foto: Jakub Plíhal, David Kohout
Jakub Plíhal David Kohout Jakub Plíhal, David Kohout
12. 7. 2018 12:43
Není dobré prodat svobodu ani za všechno zlato. Toto heslo kdysi stálo nad vchodem do velkolepé středověké pevnosti svatého Vavřince v chorvatském Dubrovníku. Nápis odkazuje na vznešenou historii, ve které Dubrovník bojoval proti zotročování a obchodování s lidmi. Rozkvétající květiny poblíž "hlavního města" Dalmácie Splitu na druhou stranu poodhalují původ názvu města.
 

Právě se děje

Další zprávy