Drama v letadlech. Piloty stresují hysterky i rozlitá káva

ČTK Reuters hrz, Thinkstock, ČTK, Reuters, Paramount Pictures, Columbia Pictures
22. 4. 2015 11:55
Rozlitá káva na palubní desce může v letadle způsobit větší drama než závada motoru. Přečtěte si kuriózní příběhy z letadel.

Praha – Za nouzové přistání letounu se srbským prezidentem, ke kterému došlo minulý týden, byli piloti opěvováni. Díky jejich profesionalitě přežili cestující vážnou závadu motoru. Včerejší vyšetřování ale ukázalo, že k dramatickému poklesu letadla došlo poté, co druhý pilot utíral na přístrojové desce rozlitou kávu.

Podobně kuriózní nehody letadel se dějí běžně, o těch s dobrým koncem se ale příliš nemluví. Připomeňte si je v grafice.

Foto: Thinkstock

Čistil přístrojovou desku od kávy a spustil nouzový režim

Když 17. dubna 2015 letěl srbský prezident Tomislav Nikolič za papežem Františkem, došlo k náhlému poklesu letadla a s cestujícími to smýkalo po palubě. Psalo se o vážné technické závadě letounu. "K tragédii nedošlo jen díky velké profesionalitě a mimořádnému umu našeho pilota," opěvovali práci pilotů pasažéři.

Při vyšetřování se ale ukázalo, že druhý pilot Bojan Zorić údajně kvůli turbulenci rozlil na přístrojovou desku kávu a když se pokoušel vše napravit, nedopatřením zavinil pokles letadla. "Začal jsem desku otírat a omylem jsem spustil nouzový režim," tvrdí Zorić. Dodal, že to okamžitě odpojilo automatického pilota a letadlo začalo ztrácet výšku. Posádka proto převzala řízení, letovou hladinu stroje vyrovnala a poté požádala o návrat do Bělehradu.

Zdroj: ČTK

 

Právě se děje

před 8 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy