Obrazem: Domečky pro panenky provedou historií bydlení i rodinných zvyklostí v Anglii

Domeček Peggy Linesové, 30. léta 20. století.
Whitehouse, 1935. Domeček z překližky s ručně dělaným nábytkem, vyrobený v  hampsteadském domově výtvarnice Moray Thomasové. Tuto londýnskou čtvrť si oblíbili soudobí výtvarníci a architekti, kteří se přesunuli do Londýna na útěku před nacisty okupujícími Evropu. Autorka svůj domeček zabydlela bezstarostnými postavičkami, i když si uvědomovala, že jejich štěstí brzy zakryje válka.
Domeček kaleidoskop, 2001. Návrh tohoto domečku zadala firma Bozart Toys newyorské výtvarnici Laurie Simmonsové. Laurie se o dětské domečky začala zajímat v 70. letech 20. století, kdy vytvořila sérii fotografií miniaturních scének zachycujících různé podoby zapojení žen do chodu domácnosti. Na návrhu pracovala se svým přítelem architektem, který předtím navrhl i její rodinný dům. Inspiroval se evropskou modernistickou architekturou 20. let minulého století.
Killerův domeček-komoda, 40. léta 19. století. Komoda v čínském stylu, kterou daroval John Egerton Killer manželce a dcerám k uložení jejich rozrůstající se sbírky miniatur. Tapety zřejmě pocházejí z domu v textilářském městě Stockport na severozápadě Anglie, kde rodina žila.
Jennyin domeček, 1965-1970. Narušil linii tradičních dřevěných domečků pro panenky, které napodobovaly vily a honosné rezidence. Vznikl v roce 1965 ve spolupráci s časopisem Homes and Gardens a odráží prvky modernistické architektury, dobové snahy o interiérová vylepšení a inovativní design. Jednotlivá patra a díly se daly pořídit zvlášť, dívky si tedy mohly postavit dům dle svých představ.
Foto: Uměleckoprůmyslové museum
Hana Slívová Tomáš Cetkovský Hana Slívová, Tomáš Cetkovský
14. 1. 2018 12:32
Výstava Domečky pro panenky potrvá v Uměleckoprůmyslovém museu do 17. června.
 

Právě se děje

před 17 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy