Orlický gang v Devadesátkách. Měli pocit, že můžou všechno, vraždili pro malé peníze

Orlický gang v Devadesátkách. Měli pocit, že můžou všechno, vraždili pro malé peníze
Ludvíka Černého v seriálu hraje Matouš Ruml. Černý byl vykonavatelem orlických vražd a u soudu dostal doživotí.
Organizátora gangu Karla Kopáče hraje v seriálu Igor Orozovič. "Bude to možná znít divně, ale přijde mi skoro až líto, že tak legendární případ, jako jsou Orlické vraždy, má na svědomí taková smutná parta. Člověk by za "vraždami podnikatelů" čekal aspoň složitě strukturovanou mafii a nejlíp Kmotra s růží v klopě. A přitom šlo o partičku z posilovny. Kopáč byl sice bývalý Urňák, ale jinak vlastně bodyguard, vyhazovač...," říká ke své roli.
Karel Kopáč dostal u soudu 21 let. S rozsudkem ale nebyl smířený, v dubnu 2004 se v kuřimské věznici oběsil na šňůrce od pyžama.
"U proměny Michala Novotného v Ivana Jonáka šlo především o to vyřešit účes, což z jeho vlasů bylo vyloučené, museli jsme využít paruky," přiznává umělecký maskér Martin Valeš.
Foto: Česká televize
Marek Pros ČTK Marek Pros, ČTK
14. 2. 2022 6:00
Šestý díl kriminálního seriálu Devadesátky, který Česká televize odvysílala v neděli večer, nabídl dopadení orlických vrahů. Během let 1991 až 1993 zavraždili kvůli penězům pět lidí. Oběti většinou končily v sudech s louhem, pachatelé je shodili z mostu do přehrady pod Žďákovským mostem.

"Bude to možná znít divně, ale přijde mi skoro až líto, že tak legendární případ, jako jsou Orlické vraždy, má na svědomí taková smutná parta," říká Igor Orozovič, který v seriálu hraje organizátora gangu Karla Kopáče. "Člověk by za 'vraždami podnikatelů' čekal aspoň složitě strukturovanou mafii a nejlíp Kmotra s růží v klopě. A přitom šlo o partičku z posilovny," dodává s tím, že orlický gang "vraždil kvůli dost malým obnosům nebo kvůli baráku. I vlastní rodinu." 

Seriál Devadesátky divákům v šesti epizodách přibližuje události i osoby, které jsou s těmito lety spjaty - ať už jde o figuru podnikatele Ivana Jonáka a jeho Discolandu, šéfa podsvětí Františka Mrázka, nebo orlické vrahy.

"Šlo o zvláštní časy, kdy se rodila a zároveň i kastrovala demokracie. Já sám na to vzpomínám jako na velmi krvavou dobu - velké množství lidí zmizelo a až v současnosti se dozvídáme jejich osudy. Byl to Divoký východ," vzpomíná na zobrazovanou dobu režisér seriálu Peter Bebjak.

Podívejte se, jak Mrázka, Jonáka i gang stojící za mrtvolami na dně orlické přehrady ztvárnili jejich herečtí představitelé. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Kanoista Martin Fuksa postoupil na SP v Poznani do finále i na kilometru

Kanoista Martin Fuksa může na Světovém poháru v Poznani zaútočit stejně jako před týdnem v Račicích na zlatý double. Po pětistovce si dnes v Polsku zajistil v semifinále postup do nedělního finále i na olympijském kilometru. Přímo z rozjížděk šla do finále na 1000 m i deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil.

Program druhého dne komplikovalo stejně jako ve čtvrtek počasí. Kvůli větru, velkým vlnám a dešti se musela řada semifinálových rozjížděk odkládat a problémy se podle předpovědi čekají i v sobotu, kdy se takřka závodit nebude. Všechna finále A jsou přeložena na neděli, na jiné než medailové závody už pak zřejmě nedojde.

Jen s účastí v béčku se měl na rozdíl od pětistovky v Poznani spokojit Fuksův mladší bratr Petr, kterému v semifinále na kilometru postup mezi nejlepší o místo utekl. Ve finále B se měl na olympijské pětistovce představit i deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf a Eliška Betlachová, Adéla Házová. Až céčko zbylo na další posádku Jakub Zavřel, Martin Sobíšek. Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou v semifinále skončily.

Až v neděli čekají semifinálové jízdy na dvoustovce kanoistky Denisu Řáhovou a Martinu Malíkovou i kajakářku Anežku Paloudovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy