"Marie zůstane napořád sluncem." S režisérkou Poledňákovou se loučili Bartoška i Nový

"Marie zůstane napořád sluncem." S režisérkou Poledňákovou se loučili Bartoška i Nový
Před rakví promluvili Pavel Nový, Vlastimil Harapes a Eva Holubová, na obřad přišli také Jiří Bartoška nebo Eliška Balzerová.
"Budu na ni vzpomínat jako na člověka, s nímž jsem strávil mnoho pracovních dnů, protože jsem s ní točil filmy Líbáš jako bůh a Líbáš jako ďábel. Dělala mainstream na té úrovni, na které už se dneska nedělá. Dělat veselohru je strašně těžké," řekl před obřadem novinářům Bartoška.
"Setkání s Marií bylo pro mě požehnáním. A ještě k tomu ta báječná komedie plná skvělých lidí, kteří se kolem ní sešli. Celá její tvorba byla prozářená sluncem a pro mě je Marie sluncem pořád. Kéž nám z těch jejích filmů slunce svítí ještě dlouho. Tak díky, Marie, a pozdravuj tam, zvlášť Vaška a Julka," pronesl Pavel Nový, jehož dva kolegové z filmu S tebou mě baví svět Václav Postránecký a Július Satinský se dnešního dne také nedožili.
"Natáčet film s Marií jako autorkou scénáře a režisérkou bylo něco jako nastoupit do vlaku, který sice nemá žádnou záchrannou brzdu, ale jede obrovskou rychlostí magickou krajinou a táhne vagóny plné smějících se diváků. Při jízdě zjišťujete, že těch vagónů s diváky neustále přibývá, a to tak, že je nejde ani spočítat. A jak se ti diváci baví, tak ten vlak jede rychleji a rychleji. Marie ten vlak řídila a věděla moc dobře, co dělá," řekl dnes filmový producent Jan Bradáč, který s Poledňákovou spolupracoval na dvou jejích pozdních filmech.
Foto: ČTK
ČTK Magazín ČTK, Magazín
15. 11. 2022 14:58
Desítky lidí se dnes přišly do strašnického krematoria rozloučit s Marií Poledňákovou, autorkou oblíbených televizních komedií a filmů. Režisérka a scenáristka zemřela 8. listopadu ve věku 81 let. Kromě rodiny a přátel přišli na poslední rozloučení s filmovou autorkou herečtí kolegové, především ti, které do svých filmů obsadila.

Před rakví promluvili Pavel Nový, Vlastimil Harapes a Eva Holubová, na obřad přišli také Jiří Bartoška nebo Eliška Balzerová. "Budu na ni vzpomínat jako na člověka, s nímž jsem strávil mnoho pracovních dnů, protože jsem s ní točil filmy Líbáš jako bůh a Líbáš jako ďábel. Dělala mainstream na té úrovni, na které už se dneska nedělá. Dělat veselohru je strašně těžké," řekl před obřadem novinářům Bartoška.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy