"Jak na falešný covidpas." Designér vydražil fiktivní skripta Vysoké školy života

"Jak na falešný covidpas." Designér vydražil fiktivní skripta Vysoké školy života
Fuksa coby původce celého nápadu měl finální slovo ohledně podoby obálek. "Potřeboval jsem, abychom se neopakovali, aby to znělo vtipně."
Grafický designér Pavel Fuksa vytvořil ve spolupráci s lékaři, vědci, copywritery i překladateli 29 fiktivních obálek skript a učebnic Vysoké školy života, které parodují současné společenské problémy i spory. Vydražil je na internetu za 460 tisíc korun a výdělek půjde v plné výši do FN Motol na pomoc zdravotníkům. Pavel Fuksa byl třikrát (2014, 2016, 2018) zařazen mezi 200 nejlepších ilustrátorů světa magazínem Lürzer's Archive, který prezentuje reklamní kampaně pro tisk i televizi z celého světa.
Stále však zůstává nohama na zemi. "Pokora k vlastní práci, jejímu významu i klientově zadání je kritická. Bez ní se tvůrce nedokáže na svůj výtvor podívat střízlivýma očima a nedokáže přijmout zpětnou vazbu klienta," tvrdí Fuksa, který rovněž vytváří reklamní kampaně.
Nápad na vytvoření obálek fiktivních skript a učebnic vzešel jako způsob vyrovnání se s pandemií. Styl obálek skript je typický pro obálky knížek, skript a učebnic od 50. do nultých let. "Zvolil jsem jej, protože ho všichni znají, snad každý se v životě s takovou učebnicí setkal," říká.
Foto: Pavel Fuksa
Jiří Labanc Jiří Labanc
Aktualizováno 1. 1. 2022 12:12
Grafický designér Pavel Fuksa vytvořil ve spolupráci s lékaři, vědci, textaři i překladateli 29 fiktivních obálek skript a učebnic Vysoké školy života, které parodují současné společenské problémy i spory. Vydražil je za 460 tisíc korun na internetu a výdělek půjde v plné výši do FN Motol na pomoc zdravotníkům. Fuksa byl v minulosti již třikrát zařazen mezi 200 nejlepších ilustrátorů světa.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy