Tramp vzal "holku z města" na pětidenní vandr. První noc strachy skoro nespala

Tramp vzal "holku z města" na pětidenní vandr. První noc strachy skoro nespala
Do lesa jsem začala chodit na výšlapy asi před čtyřmi lety, sama nebo s někým, vždy ale s přespáním v penzionu nebo ve stanu. Na opravdové "čundráctví", s ohněm a spaním pod širákem, jsem si nikdy netroufla, vždy jsem po něm ale tak trochu toužila, zažít opravdovou divočinu.
Když jsem nabídla Lukáši Kurtinovi, aby mi ukázal, o čem tramping je, okamžitě na to kývl. Prý mě vezme do České Kanady, kde byl sám na svém prvním čundru před pěti lety. Když mu volám a ptám se, jestli to nějak naplánujeme, říká, že plánovat nemusíme. Prostě někam dojedeme a uvidíme. 
V pondělí v pět odpoledne vyjíždíme z Prahy do Jindřichova Hradce. Odtud jedeme autobusem do vesnice Lomy, někde tam bude naše první tábořiště. Ve vlaku i v autobuse vzbuzujeme pobavené a tázavé pohledy, Lukášova usárna je poloviční jak moje krosna, a zatímco on je v typickém trampském zeleném outfitu, já mám sportovní legíny, funkční triko a mikinu na běhání Nike.
"Ze začátku jsem byl taky tak hloupý, že jsem si ještě nosil stan. Jak ale chodíš čím dál častěji, začneš zjišťovat, co dělat jinak a líp," vzpomíná Lukáš v moment, kdy procházíme kolem bunkru z druhé světové, u kterého si na svém prvním čundru právě před pěti lety dělal fotku ještě se stanem. 
Foto: Klára Elšíková
Klára Elšíková Klára Elšíková
3. 7. 2021 14:47
Redaktorka Klára Elšíková se na pět dnů vydala do České Kanady s trampem Lukášem Kurtinem, jenž po českých lesích vandruje už pět let. Jak zvládla spaní pod širákem, vaření si na ohni a toulání se po krajině bez konkrétního plánu a počítání kilometrů?

"Už jako dítě jsem z okna naší chaty šmírovala lidi s bágly, kteří kolem ní procházeli směrem do lesa. Ptala jsem se babičky, kdo to je, a ona mi tehdy řekla, že to jsou trampové, že spí jen tak v lese a že určitě musí hrozně smrdět. Na opravdové "čundráctví", s ohněm a spaním pod širákem, jsem si nikdy netroufla, vždy jsem po něm ale tak trochu toužila, zažít opravdovou divočinu. Proto jsem se rozhodla - v jednatřiceti letech - stát se regulérním tulákem," popisuje Klára Elšíková v reportáži. Podívejte se na fotky z pětidenního vandru. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Brambory i cibule v příštích měsících výrazně zdraží, tvrdí zelináři. Na vině je sucho

Na tuzemském trhu v příštích měsících kvůli slabší úrodě i nepříznivému počasí při sklizni zřejmě dál zdraží brambory a cibule. Lidé, kteří si mohou tuto základní zeleninu na zimu uskladnit, by si měli nakoupit brambory a cibuli na zimu do zásoby. "Cena půjde letos určitě nahoru. V jarních měsících pak ceny mohou být pro někoho docela problematické," řekl dnes při zahájení podzimní výstavy ovoce a zeleniny Flora Olomouc předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.

Letošní úrodu cibule podle Hanky poznamenalo suché počasí, což se promítlo v její kvalitě i výnosech, které jsou nižší v celé Evropě. Spotřebitelé se podle Hanky musí připravit na to, že tato v kuchyni nepostradatelná zelenina bude citelně dražší než v předešlých letech. "Už nyní to vidíme na pultech obchodů," podotkl Hanka, podle kterého cibule bude navíc k dostání jen v menších velikostech.

Růst cen lze podle Hanky očekávat také u konzumních brambor. Zatímco ranné brambory měly letos poměrně vysoký výnos i dobrou kvalitu, tak u pozdních brambor farmáři evidují nižší úrodu. Sklizeň navíc poznamenalo deštivé počasí a u vlhkých hlíz je komplikované jejich dlouhodobé uložení ve skladech. "Brambory se nyní proto ve velkém množství dodávají na trh a předpokládám, že do skladů letos půjdou výrazně menší objemy než v předchozích letech," upozornil Hanka, podle kterého tak bude v následujících měsících sílit tlak na další růst cen brambor.

Zdroj: ČTK
Další zprávy