Části raketoplánů, raket či vesmírné stanice jsou poprvé na veřejnosti. Najdete je v Bratislavě

Části raketoplánů, raket či vesmírné stanice jsou poprvé na veřejnosti. Najdete je v Bratislavě
Vítejte na světové výstavě o kosmonautice Cosmos Discovery v Incheba Expo Bratislava. Část exponátů kvůli této výstavě poprvé opustila území USA a zažívá světovou premiéru.
"Kosmické technologie jsou výsledkem dlouhodobé práce velkého týmu expertů a jejich know how je chráněno světovými patenty," říká Viliam Ďuriš, ředitel pořadatelské společnosti JVS Group.
"A protože máme na výstavě opravdové originály, museli jsme vyjednávat právě o možnosti prezentovat tato dosud v Evropě nepublikovaná technologická 'tajemství'."
"Často nejde ani tak o stroje jako takové, ale o materiály, které například vydrží žár vyšší než je bod tání železa. Přesně k tomuto druhu exponátů patří motor R1 z rakety Saturn 5 (na snímku), který vydržel obrovský žár hořícího kapalného paliva rakety a poté zvládl i pád do chladné vody oceánu, tedy prudkou změnu teploty."
Foto: JVS Group
hrz
17. 9. 2016 18:36
Na světové výstavě kosmonautiky Cosmos Discovery se mohou diváci dotknout měsíčních kamenů, usednout do řídící kabiny raketoplánu nebo vstoupit na palubu vesmírné stanice. Čeká vás skvělá zábava i mnoho nových poznatků pro celou rodinu. Některé exponáty poprvé opustily půdu Spojených států a vydaly se na expozici Cosmos Discovery do Incheba Expo v Bratislavě.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy