Části raketoplánů, raket či vesmírné stanice jsou poprvé na veřejnosti. Najdete je v Bratislavě

Části raketoplánů, raket či vesmírné stanice jsou poprvé na veřejnosti. Najdete je v Bratislavě
Vítejte na světové výstavě o kosmonautice Cosmos Discovery v Incheba Expo Bratislava. Část exponátů kvůli této výstavě poprvé opustila území USA a zažívá světovou premiéru.
"Kosmické technologie jsou výsledkem dlouhodobé práce velkého týmu expertů a jejich know how je chráněno světovými patenty," říká Viliam Ďuriš, ředitel pořadatelské společnosti JVS Group.
"A protože máme na výstavě opravdové originály, museli jsme vyjednávat právě o možnosti prezentovat tato dosud v Evropě nepublikovaná technologická 'tajemství'."
"Často nejde ani tak o stroje jako takové, ale o materiály, které například vydrží žár vyšší než je bod tání železa. Přesně k tomuto druhu exponátů patří motor R1 z rakety Saturn 5 (na snímku), který vydržel obrovský žár hořícího kapalného paliva rakety a poté zvládl i pád do chladné vody oceánu, tedy prudkou změnu teploty."
Foto: JVS Group
hrz
17. 9. 2016 18:36
Na světové výstavě kosmonautiky Cosmos Discovery se mohou diváci dotknout měsíčních kamenů, usednout do řídící kabiny raketoplánu nebo vstoupit na palubu vesmírné stanice. Čeká vás skvělá zábava i mnoho nových poznatků pro celou rodinu. Některé exponáty poprvé opustily půdu Spojených států a vydaly se na expozici Cosmos Discovery do Incheba Expo v Bratislavě.
 

Právě se děje

před 42 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy