Nejhezčí pláž v Chorvatsku stále mění svůj tvar. Turisté kvůli ní minou krásy ostrova

Nejhezčí pláž v Chorvatsku stále mění svůj tvar. Turisté kvůli ní minou krásy ostrova
Brač působí jako neúrodná země, přesto na něm žije okolo 14 tisíc Chorvatů, kteří se shodnou, že kámen z jejich ostrova použili Američané ke stavbě Bílého domu. Místní půda skutečně skrývá nerostné bohatství, ze zdejšího mramoru a vápence Řekové postavili Diokleciánův palác ve Splitu, na Bílý dům byl ale kámen přivezen ze států Virginie a Maryland.
V 17. století přistavěli ke klášteru malý renesanční kostel, který časem stylizovali do barokního stylu.
Pláž tvoří malé oblázky, které postupně polyká moře. Díky tomu poloostrov neustále mění svůj tvar. Někdy je cíp natočený směrem doprava, jindy zase doleva.
Trajektem jezdí i místní, aby si užili večerní romantiku.
Foto: Shutterstock
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 6. 2022 9:08
Přestože má Brač na délku jen asi 40 kilometrů, patří mezi největší ostrovy v Jaderském moři. Jeho proslulá pláž zužující se do moře přiláká v sezoně několik tisíc turistů, už méně lidí se vydává na druhou stranu ostrova, kde je z výšky 778 metrů nad mořem vidět až do Itálie. Strmá skaliska skrývají jeden z nejproslulejších klášterů v Chorvatsku a stáda chundelatých ovcí.

Traduje se, že mramor z chorvatského Brače použili Američané ke stavbě Bílého domu. Ostrov, který je lodí jen půl hodiny od Splitu, je skutečně nalezištěm vzácného kamene, včetně bílého vápence a mramoru, jeho použití ve Washingtonu je však chiméra. Dnes je ostrov známý hlavně jako vápencový kras, a i když působí jako neúrodná zem, trvale na něm žije asi 14 tisíc obyvatel. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Lobbista Janoušek požádal o podmínečné propuštění z vězení

Odsouzený lobbista Roman Janoušek požádal o podmínečné propuštění z vězení, kde si odpykává trest 4,5 roku vězení za to, že v roce 2012 opilý srazil autem ženu v pražské Michli. Informovala o tom ve čtvrtek Česká televize. Janoušek k trestu nastoupil v listopadu 2014, od března 2016 byl ale ze zdravotních důvodů na svobodě. Do výkonu trestu Janoušek znovu nastoupil loni v červenci.

O případném propuštění má podle ČT rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. Lobbistovi uplyne tento měsíc polovina trestu.

Opilý lobbista v roce 2012 v Praze srazil autem ženu, kterou tak vážně zranil. Byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Výkon trestu opakovaně přerušoval ze zdravotních důvodů. Lékařské posudky uváděly, že Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit a Janouška tak zabít.

Zdroj: ČTK
Další zprávy