Abcházie, Růžové jezero i Island. Tipy českých cestovatelů, kam vyrazit za dobrodružstvím

Tipy českých cestovatelů, kam vyrazit za dobrodružstvím
Vystudovaný biofyzik Martin Loew propadl kouzlu cestování v roce 2001 a od té doby procestoval kromě řady evropských zemí i celé jihoamerické Andy od rovníku až po Ohňovou zemi v Patagonii, africké Maroko, ostrov Madagaskar, americké státy Havaj, Aljaška, Kalifornie a Oregon... Poslední roky propadl kouzlu ruské Sibiře. A které místo mu nejvíce utkvělo v paměti? "Bajkal. Nejhlubší a nejvodnatější jezero světa ležící uprostřed Sibiře. Přírodní unikát, který vyvolává obdiv všech, kdo jej kdy spatří. Je obklopené divokou sibiřskou přírodou a žijí tu lidé, kteří se zdejším drsným podmínkám dokonale přizpůsobili. Jsou na svůj kraj hrdí a rádi vám jeho krásy ukážou."
A jaký byl jeho nejhorší cestovatelský zážitek? "Asi mám přirozenou tendenci se negativním zážitkům vyhýbat, a když už se stanou, tak je zase rychle zapomenout. Přece nebudu vzpomínat na to, jak mě kdo na cestách napálil, ošidil nebo okradl. To se bohužel stává, a to nejen na cestách. Naopak bych řekl, že krásně může být skoro všude a každý zážitek nakonec člověka nějak obohatí," tvrdí cestovatel Martin Loew.
Za nejzajímavější město považuje královský Fés v Maroku, konkrétně jeho historické centrum – medína Fés el Bali z přelomu 8. a 9. století. "Dodnes tu najdete jen rozlehlé bludiště úzkých a křivolakých uliček, ve kterých se žije téměř stejně jako ve středověku. Nejezdí tu auta, protože se sem nevejdou, a na každém kroku šikovní řemeslníci vyrábějí překrásné výrobky. A to vše ručně, pracně, a často dokonce bez použití elektrické energie," přibližuje Loew.
"Na ostrově kromě geotermální energie není skoro nic a přesto tu spokojeně žijí. Počasí je většinou pod psa, ale jim to nevadí. O to více si umí užít, když v létě vysvitne sluníčko. Dokonce se říká, že hezké počasí na Islandu funguje i jako omluvenka do zaměstnání. Každý šéf chápe, že když je konečně pěkně, nemůžete to promeškat v práci," dodává.
Foto: Thinkstock
Petra Jansová Petra Jansová
14. 10. 2015 12:21
Co Čech, to cestovatel! Dan Přibáň projel trabantem Hedvábnou stezku, Afriku i Jižní Ameriku, za nejnáročnější expedici ale považuje tu poslední do Austrálie a Tichomoří. Oslovili jsme proto další české dobrodruhy, kteří cestují po světě stopem, škodovkou nebo na motorce, aby se podělili o své tajné cestovatelské tipy i negativní zkušenosti a svěřili se, které destinace považují za ty nejkrásnější na světě.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy