Abcházie, Růžové jezero i Island. Tipy českých cestovatelů, kam vyrazit za dobrodružstvím

Tipy českých cestovatelů, kam vyrazit za dobrodružstvím
Vystudovaný biofyzik Martin Loew propadl kouzlu cestování v roce 2001 a od té doby procestoval kromě řady evropských zemí i celé jihoamerické Andy od rovníku až po Ohňovou zemi v Patagonii, africké Maroko, ostrov Madagaskar, americké státy Havaj, Aljaška, Kalifornie a Oregon... Poslední roky propadl kouzlu ruské Sibiře. A které místo mu nejvíce utkvělo v paměti? "Bajkal. Nejhlubší a nejvodnatější jezero světa ležící uprostřed Sibiře. Přírodní unikát, který vyvolává obdiv všech, kdo jej kdy spatří. Je obklopené divokou sibiřskou přírodou a žijí tu lidé, kteří se zdejším drsným podmínkám dokonale přizpůsobili. Jsou na svůj kraj hrdí a rádi vám jeho krásy ukážou."
A jaký byl jeho nejhorší cestovatelský zážitek? "Asi mám přirozenou tendenci se negativním zážitkům vyhýbat, a když už se stanou, tak je zase rychle zapomenout. Přece nebudu vzpomínat na to, jak mě kdo na cestách napálil, ošidil nebo okradl. To se bohužel stává, a to nejen na cestách. Naopak bych řekl, že krásně může být skoro všude a každý zážitek nakonec člověka nějak obohatí," tvrdí cestovatel Martin Loew.
Za nejzajímavější město považuje královský Fés v Maroku, konkrétně jeho historické centrum – medína Fés el Bali z přelomu 8. a 9. století. "Dodnes tu najdete jen rozlehlé bludiště úzkých a křivolakých uliček, ve kterých se žije téměř stejně jako ve středověku. Nejezdí tu auta, protože se sem nevejdou, a na každém kroku šikovní řemeslníci vyrábějí překrásné výrobky. A to vše ručně, pracně, a často dokonce bez použití elektrické energie," přibližuje Loew.
"Na ostrově kromě geotermální energie není skoro nic a přesto tu spokojeně žijí. Počasí je většinou pod psa, ale jim to nevadí. O to více si umí užít, když v létě vysvitne sluníčko. Dokonce se říká, že hezké počasí na Islandu funguje i jako omluvenka do zaměstnání. Každý šéf chápe, že když je konečně pěkně, nemůžete to promeškat v práci," dodává.
Foto: Thinkstock
Petra Jansová Petra Jansová
14. 10. 2015 12:21
Co Čech, to cestovatel! Dan Přibáň projel trabantem Hedvábnou stezku, Afriku i Jižní Ameriku, za nejnáročnější expedici ale považuje tu poslední do Austrálie a Tichomoří. Oslovili jsme proto další české dobrodruhy, kteří cestují po světě stopem, škodovkou nebo na motorce, aby se podělili o své tajné cestovatelské tipy i negativní zkušenosti a svěřili se, které destinace považují za ty nejkrásnější na světě.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy