Abcházie, Růžové jezero i Island. Tipy českých cestovatelů, kam vyrazit za dobrodružstvím

Tipy českých cestovatelů, kam vyrazit za dobrodružstvím
Vystudovaný biofyzik Martin Loew propadl kouzlu cestování v roce 2001 a od té doby procestoval kromě řady evropských zemí i celé jihoamerické Andy od rovníku až po Ohňovou zemi v Patagonii, africké Maroko, ostrov Madagaskar, americké státy Havaj, Aljaška, Kalifornie a Oregon... Poslední roky propadl kouzlu ruské Sibiře. A které místo mu nejvíce utkvělo v paměti? "Bajkal. Nejhlubší a nejvodnatější jezero světa ležící uprostřed Sibiře. Přírodní unikát, který vyvolává obdiv všech, kdo jej kdy spatří. Je obklopené divokou sibiřskou přírodou a žijí tu lidé, kteří se zdejším drsným podmínkám dokonale přizpůsobili. Jsou na svůj kraj hrdí a rádi vám jeho krásy ukážou."
A jaký byl jeho nejhorší cestovatelský zážitek? "Asi mám přirozenou tendenci se negativním zážitkům vyhýbat, a když už se stanou, tak je zase rychle zapomenout. Přece nebudu vzpomínat na to, jak mě kdo na cestách napálil, ošidil nebo okradl. To se bohužel stává, a to nejen na cestách. Naopak bych řekl, že krásně může být skoro všude a každý zážitek nakonec člověka nějak obohatí," tvrdí cestovatel Martin Loew.
Za nejzajímavější město považuje královský Fés v Maroku, konkrétně jeho historické centrum – medína Fés el Bali z přelomu 8. a 9. století. "Dodnes tu najdete jen rozlehlé bludiště úzkých a křivolakých uliček, ve kterých se žije téměř stejně jako ve středověku. Nejezdí tu auta, protože se sem nevejdou, a na každém kroku šikovní řemeslníci vyrábějí překrásné výrobky. A to vše ručně, pracně, a často dokonce bez použití elektrické energie," přibližuje Loew.
"Na ostrově kromě geotermální energie není skoro nic a přesto tu spokojeně žijí. Počasí je většinou pod psa, ale jim to nevadí. O to více si umí užít, když v létě vysvitne sluníčko. Dokonce se říká, že hezké počasí na Islandu funguje i jako omluvenka do zaměstnání. Každý šéf chápe, že když je konečně pěkně, nemůžete to promeškat v práci," dodává.
Foto: Thinkstock
Petra Jansová Petra Jansová
14. 10. 2015 12:21
Co Čech, to cestovatel! Dan Přibáň projel trabantem Hedvábnou stezku, Afriku i Jižní Ameriku, za nejnáročnější expedici ale považuje tu poslední do Austrálie a Tichomoří. Oslovili jsme proto další české dobrodruhy, kteří cestují po světě stopem, škodovkou nebo na motorce, aby se podělili o své tajné cestovatelské tipy i negativní zkušenosti a svěřili se, které destinace považují za ty nejkrásnější na světě.
 

Právě se děje

před 10 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy