Myší embryo i motýlí křídla. Tak čeští vědci vidí mikrosvět

Soutěž Věda fotogenická 2014
"Kostel P. Marie Sněžné" - Vítězný snímek odborné poroty. Pohled do klenby kostela v Praze.
"Spletenec vláken" - Druhou cenu získal obrázek netkané textilie Tyvek pořízený laserovým skenovacím konfokálním mikroskopem. Tato textilie se mimo jiné používá jako difuzér na vnitřní stěny sudových detektorů kosmických částic v největší pozemské observatoři Pierre Auger v Argentině.
"Vliněves u Mělníka" - Třetí místo si odnesl letecký pohled na záchranný výzkum pohřebiště ze starší doby bronzové (stáří: cca čtyři tisíce let), probíhající na poslední zatím neodtěžené ploše zatopené pískovny.
"List těsně před rozdrcením" - Čtvrtá cena odborné poroty patří homogenizaci rostlinného pletiva v tekutém dusíku před extrakcí nukleových kyselin.
Foto: Bohumil / Petra Veselá
jaz
28. 11. 2014 20:25
Čeští vědci chtějí uměleckými fotografiemi dokázat, že i věda umí být fotogenická.

Fotogalerie Vědci z Akademie věd ČR pořídili umělecké snímky během své běžné pracovní doby v laboratoři i v terénu.Soutěžní projekt s názvem Věda fotogenická chce totiž představit umělecký a estetický rozměr vědy, který vzniká jako vedlejší produkt bádání.

Na snímcích je tak možné pozorovat naprosto běžné věci z jiné perspektivy. Život v půdě hraje barvami na Petriho miskách, muší křídla vrhají duhové odlesky a pohřebiště u Mělníka vypadá jako miniaturní mraveniště.

Hlavní cenu odborné poroty si odnesl Petr Zinke za snímek klenby Kostela P. Marie Sněžné v Praze. Druhou výherkyní je Hana Šebestová za fotografii Spletenec vláken a třetí místo obsadil Martin Gojda právě za letecký snímek čtyři tisíce let starého pohřebiště u Mělníka.

Soutěžní fotografie jsou vystaveny od 15. listopadu v budově Akademie věd ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy