Fotky: Továrny, nádraží i náplavky v Česku ožívají. Tohle jsou nejkrásnější přeměny

Průmyslové továrny, břehy řek i plovárny ve velkých městech dostávají nový život. Podívejte se na nejpovedenější realizace uplynulých let.
Kasárna Karlín byla opuštěnou památkou, s kterou si ministerstvo obrany nevědělo rady. Iniciativu k jejímu oživení vyvinula nezávislá organizace Pražské centrum.
Organizace otevřela prostor v roce 2017 a dodnes ho postupně revitalizuje. "Chceme ukázat, že i dočasné zpřístupnění prázdných objektů může být přínosné nejen pro vlastníka, ale také veřejnost," říká hlavní produkční Matěj Velka.
Vedle posezení nabízejí organizátoři také pravidelné filmové projekce, divadelní představení, výstavy a koncerty. "Projekty, které nepřicházejí od města a městských částí, ale zezdola, jsou velmi cenné. Přinášejí život do opuštěných, ale většinou historicky a urbanisticky cenných míst, a to formou, která posiluje místní charakter i komunitu," říká architekt z pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) Martin Špičák.
Mezi další pražské projekty patří Cukrkandl. Pod modřanským komínem je v provozu druhým rokem. Cílem městské části ve spolupráci s firmou Skanska bylo provizorně využít osmihektarový pozemek bývalého cukrovaru, kde by za několik let měla vzniknout obytná zástavba.
Foto: Martin Votřel
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
24. 5. 2019 10:45
Průmyslové památky, proluky, břehy řek, nádraží i plovárny ve velkých městech navzdory složité byrokracii dostávají nový život. Přispívají k tomu jednak občanská sdružení, která svou aktivitou upozorňují na místa s kulturním a společenským potenciálem, a také spolupráce radnice a občanů, kteří během uplynulých let spolurozhodovali o desítkách projektů "oživení" městského prostoru. Mezi nejoblíbenější kulturní a společenská centra patří například industriální prostor Kasárna Karlín v Praze, Piknikbox v Brně, DEPO 2015 v Plzni anebo břeh Ostravice v Ostravě. Podívejte se na přehled nejpovedenějších revitalizací uplynulých let.
 

Právě se děje

před 24 minutami

Ministerstvo zemědělství poslalo odpověď na bruselský audit k střetu zájmů Babiše

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), informoval ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Obsah odpovědi nekomentoval. Česko mělo na odpověď na předběžnou auditní zprávu čas do 20. září. "Odpověď na audit Evropské komise zpracoval Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). A bylo to odesláno prostřednictvím ministerstva. Takže by to mělo být dneska nebo zítra předáno," uvedl Toman.

Další zprávy