Brno postaví na sídlišti kostel za 70 milionů korun. Tvarem připomíná Titanic

Kostel od Jana Soukupa bude jedním z mála svatostánků v Brně zasvěcených Duchu svatému, je mimořádný svou konstrukcí i umístěním.
Kostel Ducha svatého má stát na sídlišti s 26 tisíci obyvateli. Biskupství brněnské vybíralo finální podobu od roku 2014, zalíbila se mu až tato.
Trojúhelníkový půdorys vypadá jako loď, která připlouvá do zeleného údolí.
Nové farní centrum budou tvořit celkem tři části – kostel, předpolí a farní budova.
Interiéru lodi kostela bude dominovat světlo. "Naším záměrem bylo vytvořit světlý radostný prostor, který reaguje na změny světla, jež je základním prvkem pro působení interiéru," uvádí Soukup.
Foto: Ateliér Soukup OPL Švehla
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
29. 8. 2019 13:22
Sám architekt o něm mluví jako o lodi, která má příď a záď. Kostel od Jana Soukupa bude jedním z mála církevních staveb v Brně, který bude zasvěcený Duchu svatému. Je mimořádný svou konstrukcí i polohou. Do pár let má stát v městské části Líšeň mezi paneláky rozlehlého sídliště a laickému oku může svým tvarem připomínat příď Titanicu. „Naším záměrem bylo vytvořit světlý radostný prostor, který propojí zástavbu na sídlišti a stane se jeho hlavní dominantou,“ tvrdí architekt. Na jeho kompletní vizualizaci se můžete podívat v naší galerii.
 

Právě se děje

před 3 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 39 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy