Jak bojovat s vedry ve městě? Natřete silnice na bílo a sázejte stromy, radí expert

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 26. 6. 2019 14:14
Světové metropole, včetně Prahy, zažívají nejteplejší období v historii. Klimatologové hovoří o tepelných ostrovech, které akumulují teplo. Největším viníkem je přitom sám člověk. Hustá výstavba, silnice, doprava i výfuky klimatizací přispívají k vyšším teplotám ve městě a zhoršují kvalitu života obyvatel. Podívejte se, jak města v zahraničí bojují s horkem a jak by mohla vypadat chladnější Praha, pokud by využila jejich recept.
Foto: Shutterstock

Kanada našla inspiraci v Řecku

Bílé, malebné domky na řeckém ostrově Santorini se staly inspirací pro dobrovolníky v Americe a Kanadě. Tmavé fasády, kamenné, betonové i skleněné povrchy akumulují množství tepelné energie a následně ji uvolňují do okolí.

Dobrovolníci v zahraničí tak začali natírat střechy i fasády domů bílou barvou. Podle aktivistů platí, že čím více bílých střech, tím méně bude potřeba chlazení a klimatizace, které jsou energeticky náročné.

Chladné střechy jsou podle odborníků nejlevnější a nejefektivnější cesta, jak snížit globální emise uhlíku a zpomalit klimatické změny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Smartwings budou další měsíc pod ochranou, jednají o úvěru

Letecká společnost Smartwings získala další čas na řešení svých ekonomických problémů. Městský soud v Praze tento pátek vyhlásil na jeden měsíc moratorium na majetek firmy. Prodloužil tak stávající ochranu, kterou společnost využívá od loňského srpna. Informoval o tom server Zdopravy.cz. Aerolinky nyní jednají o úvěru, který by měl být krytý státem. Dceřiné ČSA, které mají také problémy, tento pátek podaly v insolvenčním řízení návrh na reorganizaci firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy