Jak bojovat s vedry ve městě? Natřete silnice na bílo a sázejte stromy, radí expert

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 26. 6. 2019 14:14
Světové metropole, včetně Prahy, zažívají nejteplejší období v historii. Klimatologové hovoří o tepelných ostrovech, které akumulují teplo. Největším viníkem je přitom sám člověk. Hustá výstavba, silnice, doprava i výfuky klimatizací přispívají k vyšším teplotám ve městě a zhoršují kvalitu života obyvatel. Podívejte se, jak města v zahraničí bojují s horkem a jak by mohla vypadat chladnější Praha, pokud by využila jejich recept.
Foto: livingroofs.org

Administrativní budova bez zelené střechy? Už ne!

Švýcarskou Ženevu oživují střechy domů už druhým rokem, kdy vstoupila v platnost vyhláška, podle které každá administrativní budova musí mít zeleň na střeše.

Větší počet zahrad s výhledem chce také Praha, podle Richtrových slov je město bude podporovat tam, kde je to vhodné. V Česku limity dalece převyšuje administrativní budova Butterfly (AFI) v pražském Karlíně, která má na střeše a fasádě přes 40 tisíc živých rostlin s automatickým zavlažováním. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Policie prodloužila lhůtu pro vyšetřování v kauze farmy Čapí hnízdo do 15. května

Policie prodloužila lhůtu pro skončení vyšetřování v kauze Čapí hnízdo do 15. května, uvedlo státního zastupitelství. Kauza se týká dotace na stavbu farmy, obviněnými jsou premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Termín nemusí být konečný.

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

"Mohu potvrdit, že kriminalisté požádali o prodloužení lhůty. Ve věci si vyhradilo právo na poskytování informací městské státní zastupitelství. V případě dalších dotazů se prosím obraťte přímo na státní zastupitelství," uvedla Kropáčová.

Zdroj: ČTK
před 2 minutami

Smartwings budou další měsíc pod ochranou, jednají o úvěru

Letecká společnost Smartwings získala další čas na řešení svých ekonomických problémů. Městský soud v Praze tento pátek vyhlásil na jeden měsíc moratorium na majetek firmy. Prodloužil tak stávající ochranu, kterou společnost využívá od loňského srpna. Informoval o tom server Zdopravy.cz. Aerolinky nyní jednají o úvěru, který by měl být krytý státem. Dceřiné ČSA, které mají také problémy, tento pátek podaly v insolvenčním řízení návrh na reorganizaci firmy.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Barmská vůdkyně Su Ťij byla prý převezena na neznámé místo

Svržená barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij byla z domácího vězení v Neipyijtu převezena na blíže neupřesněné místo. S odvoláním na zdroje z její Národní ligy pro demokracii to v pátek napsal web Myanmar Now.

Barmská armáda se chopila moci v zemi 1. února, kdy měl poprvé zasednout parlament zvolený v listopadu. Ve volbách drtivě zvítězila Národní liga pro demokracii. Podle vojáků hlasování doprovázela hrubá pochybení, což ale centrální volební komise odmítla. Su Ťij byla při převratu zadržena a umístěna do domácího vězení.

Zdroje z Národní ligy pro demokracii ale nyní podle Myanmar Now uvedly, že Su ťij byla před šesti dny převezena na jiné místo. "Už nevíme, kde ji zadržují," citoval web vysoce postaveného představitele strany. Barmské úřady na žádost Reuters o komentář nereagovaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy