Jak bojovat s vedry ve městě? Natřete silnice na bílo a sázejte stromy, radí expert

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 26. 6. 2019 14:14
Světové metropole, včetně Prahy, zažívají nejteplejší období v historii. Klimatologové hovoří o tepelných ostrovech, které akumulují teplo. Největším viníkem je přitom sám člověk. Hustá výstavba, silnice, doprava i výfuky klimatizací přispívají k vyšším teplotám ve městě a zhoršují kvalitu života obyvatel. Podívejte se, jak města v zahraničí bojují s horkem a jak by mohla vypadat chladnější Praha, pokud by využila jejich recept.
Foto: Horton Levi/Shutterstock

Energeticky nenáročné budovy mají vlastní chladicí systém

Na obrázku je srovnání dvou budov. Vlevo je historická budova úřadu, vpravo je administrativní dům současnosti. Červená barva na obrázku dosahuje teploty 38 stupňů, zelená o deset a víc stupňů méně.

Rozdíl v historických a moderních, energeticky úsporných stavbách je mimo jiné ten, že ty druhé mají propracovaný chladicí systém, který levněji snižuje teplotu fasády a ochlazuje město. Staré budovy často používají klimatizace s výfukem. "Teplý vzduch z klimatizačních jednotek je v tomto kontextu pro ohřívání města zanedbatelný, je ale náročný na spotřebu elektrické energie," říká Richtr.

 

Právě se děje

Další zprávy