Jak bojovat s vedry ve městě? Natřete silnice na bílo a sázejte stromy, radí expert

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 26. 6. 2019 14:14
Světové metropole, včetně Prahy, zažívají nejteplejší období v historii. Klimatologové hovoří o tepelných ostrovech, které akumulují teplo. Největším viníkem je přitom sám člověk. Hustá výstavba, silnice, doprava i výfuky klimatizací přispívají k vyšším teplotám ve městě a zhoršují kvalitu života obyvatel. Podívejte se, jak města v zahraničí bojují s horkem a jak by mohla vypadat chladnější Praha, pokud by využila jejich recept.
Horton Levi
Horton Levi | Foto: Shutterstock

V Los Angeles natírají silnice na bílo

Asfaltové silnice jsou černé jednak proto, že na nich není vidět špína, a také pak neodráží tolik slunečního záření. Právě akumulace paprsků je ale také důvod, proč by silnice černé být neměly. Tmavý asfalt nasává teplo, které vypouští i v době, kdy slunce nesvítí. 

"Kvůli tomu je v centrech i větší počet tropických nocí, které mají dopad na lidské zdraví, a narůstá úmrtnost během těchto období, především starých a nemocných lidí," říká Jan Richtr.

V Los Angeles nebo v Austrálii proto v některých částech přebarvují silnice na bílo. Světlá barva nezadržuje solární záření, odráží ho ven z města, a tím pádem je v ulicích i o něco chladněji.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy