Fotky: Tohle je nejbezpečnější místo v Praze. Je tu málo lidí, neznají ho ani turisté

Prohlídka areálu léčebny v Bohnicích.
Rozhodnutí vystavět rozsáhlý a tehdy také moderní ústav pro lidi s psychickým onemocněním padlo v roce 1903. První pavilon se na polích ve vesnici Bohnice (obec se stala součástí Prahy v roce 1924) začal stavět o tři roky později podle projektu architekta Václava Roštlapila.
Na štítu hlavní administrativní budovy je umístěna mozaika s výjevem od Františka Urbana. Představuje ženu zvoucí neklidné (tak se tehdy říkalo psychicky nemocným) do areálu dál.
Václav Roštlapil stojí rovněž za realizací Strakovy akademie nebo budovy Akademie výtvarných umění v Bubenči. "U všech těchto budov použil v průčelí podobný rastr," vysvětluje Tomáš Řepa z Národního památkového ústavu.
První etapa výstavby, která zahrnovala 19 pavilonů pro pacienty, administrativní a technické zázemí nebo vily pro zaměstnance sanatoria, byla dokončena v roce 1913. Další stavění zpomalila první světová válka, a tak byl areál kompletně dokončen v roce 1924.
Foto: Libor Fojtík
Petra Jansová Petra Jansová
3. 10. 2018 6:25
Areál léčebny v Bohnicích byl ve své době druhým největším a nejmodernějším zařízením podobného druhu v Rakousku-Uhersku. Autorem většiny budov je český architekt Václav Roštlapil. V roce 1954 komplex získal památkovou ochranu.

Okolnosti vzniku unikátního urbanistického komplexu, který se dodnes dochoval v téměř původní podobě, přiblížil Tomáš Řepa z Národního památkového ústavu, podle kterého jde o jedno z nejbezpečnějších míst v Praze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy