Fotky: Tohle je nejbezpečnější místo v Praze. Je tu málo lidí, neznají ho ani turisté

Prohlídka areálu léčebny v Bohnicích.
Rozhodnutí vystavět rozsáhlý a tehdy také moderní ústav pro lidi s psychickým onemocněním padlo v roce 1903. První pavilon se na polích ve vesnici Bohnice (obec se stala součástí Prahy v roce 1924) začal stavět o tři roky později podle projektu architekta Václava Roštlapila.
Na štítu hlavní administrativní budovy je umístěna mozaika s výjevem od Františka Urbana. Představuje ženu zvoucí neklidné (tak se tehdy říkalo psychicky nemocným) do areálu dál.
Václav Roštlapil stojí rovněž za realizací Strakovy akademie nebo budovy Akademie výtvarných umění v Bubenči. "U všech těchto budov použil v průčelí podobný rastr," vysvětluje Tomáš Řepa z Národního památkového ústavu.
První etapa výstavby, která zahrnovala 19 pavilonů pro pacienty, administrativní a technické zázemí nebo vily pro zaměstnance sanatoria, byla dokončena v roce 1913. Další stavění zpomalila první světová válka, a tak byl areál kompletně dokončen v roce 1924.
Foto: Libor Fojtík
Petra Jansová Petra Jansová
3. 10. 2018 6:25
Areál léčebny v Bohnicích byl ve své době druhým největším a nejmodernějším zařízením podobného druhu v Rakousku-Uhersku. Autorem většiny budov je český architekt Václav Roštlapil. V roce 1954 komplex získal památkovou ochranu.

Okolnosti vzniku unikátního urbanistického komplexu, který se dodnes dochoval v téměř původní podobě, přiblížil Tomáš Řepa z Národního památkového ústavu, podle kterého jde o jedno z nejbezpečnějších míst v Praze.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy