Aprílové perly médií z celého světa. Čím se baví na účet svých diváků a čtenářů?

aprílové žertíky
V roce 1957 odvysílala britská BBC reportáž o sklizni těstovin ze stromů a mnoho lidí jí opravdu uvěřilo. Lidé údajně volali i do televize a dotazovali se, kde je možné koupit špagetové keře. Tehdy ještě nemělo veřejnoprávní médium moc práce s napálením svých diváků.
Za podařeným žertem stála i rakouská agentura DPA, která v roce 2007 uveřejnila zprávu agentury APA o boji Indů s klimatickými změnami. Zpráva pak informovala čtenáře o nalezení řešení. Odborníci se zaměřili na problém plynatosti zvířat, u kterých dokázali zvrátit vypouštění metanu do ovzduší tak, že zvířata produkovala jen oxid uhličitý.
V roce 1993 publikovaly čínské noviny China Youth Daily zprávu, že vláda udělila výjimku lidem s doktorským titulem v případě politiky jednoho dítěte. To znamenalo, že si takto vzdělaní jedinci mohou pořídit více potomků, a ne jen jednoho, jak je v Číně povoleno. Tento žertík měl mimo jiné zvýšit počet vzdělanějšího obyvatelstva. Čínská vláda ale aprílový vtip odsoudila.
V roce 2008 se vědcům podle britského pořadu Zázraky evoluce na BBC podařilo objevit nový druh tučňáků, kteří se naučili létat. Nevyhovovalo jim totiž mrazivé klima Antarktidy, proto migrovali každoročně za teplem více k rovníku, a to zvláště do oblastí deštných pralesů Jižní Ameriky. Z videa s létajícími tučňáky se stal na internetu hit.
Foto: joo0ey / photo on flickr
jaz
1. 4. 2016 11:00
Migrující tučňáci do teplých krajů, zabíjení zaměstnanců zoo nebo hamburgery pro leváky. Tím vším v minulosti bavila média z celého světa tradičně na apríla 1. dubna. Podívejte se na 15 žertovných zpráv, na které se nachytala spousta důvěřivců.
 

Právě se děje

před 6 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy