Už 20 let budují vlastní ostrov snů. Civilizace jim nechybí

Foto: Facebook
jaz
30. 4. 2015 9:25
Pár si u jihozápadního pobřeží Kanady postavil soběstačný ostrov, kde žije daleko od lidí. Přesto má vše, co potřebuje.

Vancouver Island – Šestašedesátiletý Wayne Adams a jeho o sedm let mladší družka Catherine King si už od roku 1992 budují vlastními silami vysněný ostrov. Jejich soběstačný domov kotví u břehů Britské Kolumbie a dává svým majitelům naprostou svobodu.

Freedom Cove, jak se ostrov jmenuje, je složený z 12 samostatně plovoucích plošin, které na sobě nesou několik objektů. Kromě domu pro Wayna a Catherine se zde nachází umělecká galerie, pět skleníků, taneční parket i maják.

Kanadský pár je naprosto nezávislý na svém okolí

Elektřinu vyrábí solární panely a také generátor. Pro vodu si zase chodí k nedalekému vodopádu, nebo jednoduše spoléhají na déšť. Na ploše dva tisíce metrů čtverečních si pak pěstují zeleninu a ostatní jídlo si uloví v moři.

Přestože je na ostrově hodně práce, najdou si čas i na své koníčky, které je částečně živí. Wayne je řezbář, takže prodává sošky ze dřeva nebo slonoviny. Catherine se zase věnuje malování, psaní a skládání hudby. V létě pak otevírají ostrov i pro zájemce, kteří se chtějí podívat, jak takový udržitelný život v přírodě vypadá.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy