12 slavných oscarových momentů, které se zapsaly do historie

Předávání cen Oscar
Julia Roberts k nezastavení - Julia Roberts získala v roce 2001 Oscara za nejlepší herecký výkon v roli Erin Brokovich ze stejnojmenného filmu. Během proslovu byla tak dojatá, že místy nevěděla, co říct. Přesto si zcela bezprostředně užívala šanci stát coby vítězka na pódiu celé čtyři minuty, přičemž stihla poděkovat zhruba půlce Hollywoodu.
Netradiční entrée Roberta Benigniho - Temperamentní italský herec a režisér si došel pro Oscara v roce 1999 za svůj autorský film Život je krásný (snímek nasbíral celkem tři sošky). Nevzal to však uličkou jako ostatní "nudní" laureáti, k pódiu si to namířil přímo přes sedačky svých kolegů sedících před ním. Svým neskrývaným nadšením dojal i herečku Sophii Loren, která mu sošku předávala.
První soška pro animovaný film - Během 5. ročníku Oscarů byla vůbec poprvé udělena cena kreslenému snímku, tehdy pouze krátkometrážnímu. Nesl název Flowers and Trees a pocházel z producentské dílny Walta Disneyho, který opanoval i řadu následujících ročníků. Disney se pyšní největším počtem cen i nominací v celé historii Oscarů. Celkem získal šestadvacet sošek.
Vášnivý polibek Adriena Brodyho - V roce 2003 získal herec Adrien Brody Oscara za hlavní roli ve filmu Pianista. Ze svého vítězství byl tak rozradostněn, že při přebírání sošky z rukou Halle Berry předvedl opravdu nečekanou scénu. Z jeho vášnivého objetí a dlouhého polibku se podlomila kolena i slavné herecké kolegyni. A nakonec došlo i na slzy dojetí.
Foto: Profimédia.cz
jaz
28. 2. 2014 20:40
Projděte si kontroverzní, zábavné i dojemné momenty ze slavnostního předávání Oscarů.

Kdo měl v historii předávání amerických Oscarů nejdojemnější děkovnou řeč, kdo se ztrapnil či pobavil svým humorným číslem publikum? Podívejte se na 12 oscarových okamžiků, které se zapsaly do historie.

Letošní, v pořadí již 86. ročník cen americké Akademií filmového umění a věd se blíží a všichni očekávají, kdo z nominovaných promění své šance na vytouženou zlatou sošku.

Jak ale vypadaly předchozí ročníky a které kousky slavných herců, hereček a filmových tvůrců vešly do dějin amerických cen?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 1 hodinou

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy