12 slavných oscarových momentů, které se zapsaly do historie

Předávání cen Oscar
Julia Roberts k nezastavení - Julia Roberts získala v roce 2001 Oscara za nejlepší herecký výkon v roli Erin Brokovich ze stejnojmenného filmu. Během proslovu byla tak dojatá, že místy nevěděla, co říct. Přesto si zcela bezprostředně užívala šanci stát coby vítězka na pódiu celé čtyři minuty, přičemž stihla poděkovat zhruba půlce Hollywoodu.
Netradiční entrée Roberta Benigniho - Temperamentní italský herec a režisér si došel pro Oscara v roce 1999 za svůj autorský film Život je krásný (snímek nasbíral celkem tři sošky). Nevzal to však uličkou jako ostatní "nudní" laureáti, k pódiu si to namířil přímo přes sedačky svých kolegů sedících před ním. Svým neskrývaným nadšením dojal i herečku Sophii Loren, která mu sošku předávala.
První soška pro animovaný film - Během 5. ročníku Oscarů byla vůbec poprvé udělena cena kreslenému snímku, tehdy pouze krátkometrážnímu. Nesl název Flowers and Trees a pocházel z producentské dílny Walta Disneyho, který opanoval i řadu následujících ročníků. Disney se pyšní největším počtem cen i nominací v celé historii Oscarů. Celkem získal šestadvacet sošek.
Vášnivý polibek Adriena Brodyho - V roce 2003 získal herec Adrien Brody Oscara za hlavní roli ve filmu Pianista. Ze svého vítězství byl tak rozradostněn, že při přebírání sošky z rukou Halle Berry předvedl opravdu nečekanou scénu. Z jeho vášnivého objetí a dlouhého polibku se podlomila kolena i slavné herecké kolegyni. A nakonec došlo i na slzy dojetí.
Foto: Profimédia.cz
jaz
28. 2. 2014 20:40
Projděte si kontroverzní, zábavné i dojemné momenty ze slavnostního předávání Oscarů.

Kdo měl v historii předávání amerických Oscarů nejdojemnější děkovnou řeč, kdo se ztrapnil či pobavil svým humorným číslem publikum? Podívejte se na 12 oscarových okamžiků, které se zapsaly do historie.

Letošní, v pořadí již 86. ročník cen americké Akademií filmového umění a věd se blíží a všichni očekávají, kdo z nominovaných promění své šance na vytouženou zlatou sošku.

Jak ale vypadaly předchozí ročníky a které kousky slavných herců, hereček a filmových tvůrců vešly do dějin amerických cen?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy