11 tipů na netradiční dovolenou: Ve tmě, ve vlaku i u krav

netradiční dovolená
Týden na ostrově milionáře – Útočiště v podobě tří soukromých ostrovů nabízí Švéd Fredrik Härén  komukoli, kdo potřebuje klid pro svou tvůrčí práci, nebo si jen tak odpočinout, a to úplně zdarma. Zájemcům stačí jen smysluplně formulovat své důvody a darovat jeden tisíc dolarů na charitu. Jak ale Härén uvádí na svých stránkách, každý dá tolik, kolik může. Samozřejmostí dvou ostrovů u švédského hlavního města a jednoho ostrova na Filipínách je i plně vybavený dům. Tuto netradiční dovolenou si na vlastní kůži vyzkoušel už i první Čech Adam Tesarčík.
Výměnná dovolená – Užívat si kulturu a atmosféru vybrané destinace intenzivněji lze s využitím celosvětové sítě ubytování, v rámci níž se jedinci z celého světa dohodnou, že si na určitou dobu vymění své domy nebo byty. Dovolenou lze najít pod hesly exchange nebo couchsurfing, v rámci něhož nejde jen o ubytování, ale i průvodcovské služby nebo jen trávení času při kávě.
Help Camp – Zajímavou formou trávení dovolené jsou takzvané help campy, během kterých si zájemci dají pořádně do těla, ale odjíždět budou plni zážitků a hlavně s dobrým pocitem, že udělali něco nezištného. Jedná se o dobrovolnické tábory s humanitárním cílem. Výběr táborů, na kterých účastníci poznají nejen tamní život, ale i sami sebe, mohou zájemci najít například na serveru Hedvábná stezka. Vyjet se dá například do Gruzie nebo Rumunska, kde potřebují pomoc i krajané v českých osadách. Program pobytu je pak jasný. Zpřístupňují se turisticky atraktivní místa, malují značky, pracuje se na poli a poznávají se tamní zvyky.
Surf camp – Už i české cestovní kanceláře nabízejí aktivnější variantu trávení času u moře. Populární začínají být právě surf campy. Jednou z českých propagátorek surfingu je i trojnásobná mistryně světa Tereza Olivová, která ukáže pokročilým i začátečníkům ty nejlepší vlny ve Franci, Španělsku, Lanzarote nebo na Korsice. Cestovní kanceláře zapůjčují surfy, neopreny a zajistí vám ubytování i letenky.
Foto: Reuters
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
8. 8. 2015 11:42
Letní dovolená nemusí být jen ve znamení lelkování na pláži nebo karavanu v přeplněném kempu. Pronajměte si ostrov, zavřete se na pár dní do kláštera nebo navštivte byt naprosto cizího člověka!

Praha – S kamarády lodí po Holandsku, práce i zábava s krajany v Rumunsku nebo vlakem napříč Asií? Letní dovolená nemusí být jen o hotelu, pláži a polopenzi.

V nabídce cestovních kanceláří se už najdou i zájezdy na nečekaná místa planety. Není ale vždy nutné svěřit se do jejich drahých rukou.

Ostrov u hlavního švédského města totiž jeho majitel pronajímá naprosto zdarma. V rámci help campů zase turisté zaplatí jen cestovné, tamní lidé pak vždy rádi pozvou pracanty na oběd.

Podívejte se na 11 tipů, jak strávit letní dovolenou!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy