Turistická senzace v Pise málem spadla. Před 20 roky se ji povedlo zachránit

Turistická senzace v Pise málem spadla. Před 20 roky se ji povedlo zachránit
Kvůli jílovitému podloží se značně nakláněla už v době, kdy bylo roku 1185 dokončeno třetí poschodí, a trvalo téměř století, než se ve stavbě pokračovalo.
Počátkem 90. let minulého století už se věž nakláněla zhruba o milimetr ročně a hrozilo její zřícení.
Původní odchylku od svislé osy, která činila 4,5 stupně, se podařilo zmenšit "jen" na 3,97 stupně.
Fotografie turistů "podpírajících" kácející se stavbu nemůže chybět ve fotoalbu nebo na Instagramu snad žádného z lidí, kteří Pisu navštíví.
Foto: Profimedia
Dan Poláček ČTK Magazín Dan Poláček, ČTK, Magazín
15. 12. 2021 11:00
Mramorová zvonice v severoitalské Pise se před 20 roky po náročné rekonstrukci znovu otevřela návštěvníkům. Šikmá věž dodnes patří k nejoblíbenějším cílům turistů na Apeninském poloostrově, počátkem 90. let minulého století přitom hrozilo, že se zhroutí.

Fotografie turisty "podpírajícího" kácející se stavbu nemůže chybět ve fotoalbu nebo na Instagramu snad žádného z lidí, kteří Pisu navštíví. Před rekonstrukcí se přitom její vrcholek od svislé osy odkláněl už téměř o čtyři a půl metru. Náročná přestavba trvala 11 let a vyšla italskou státní pokladnu na více než 28 milionů eur. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy