Jedinečná noční podívaná. Kromě Perseid nabídne obloha i působivé setkání Měsíce s Marsem a Saturnem

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
8. 8. 2016 10:00
Blíží se svátek svatého Vavřince (10. srpna) a s ním i každoroční srpnový meteorický roj Perseid, "slz svatého Vavřince". Ideální podmínky však nastanou až na Zuzanu a na Kláru. Kromě meteorické podívané se půjde pokochat krásným seskupením dorůstajícího Měsíce s Marsem a Saturnem a jasnou hvězdou Antares. Při troše štěstí půjde zahlédnout i Mléčnou dráhu, Jupiter či hvězdokupy Plejády a Hyády.
Umělecky zachycený roj Perseid.
Umělecky zachycený roj Perseid. | Foto: ČTK

Astronomové doporučují pozorovat noční oblohu ze čtvrtka 11. srpna na pátek 12. srpna a z pátku na sobotu. Podmínkou je samozřejmě nebe bez světelného znečištění, což je rok od roku těžší.

Kdo chce mít opravdu prvotřídní zážitek, musí si počkat až na dobu po půlnoci, popřípadě si hodně přivstat. Pak může spatřit až sedmdesát meteorů za hodinu.

"Měsíc je 10. srpna večer v první čtvrti a v následujících nocích bude rušit pozorování až do půlnoci. Krátce po půlnoci však zapadá, takže druhá polovina noci, která je pro pozorování Perseid výhodnější, bude již bez Měsíce. Pokud tedy chcete spatřit opravdu hodně meteorů, připravte se na pozorování po půlnoci nebo až nad ránem," vysvětluje astronom Jiří Srba z Hvězdárny Valašské Meziříčí. "To však neznamená, že by nebylo možné nějaké Perseidy spatřit i při svitu měsíce," dodává.

Setkání Měsíce s Marsem a Saturnem

Ti, kdo vydrží přes pokročilou hodinu pod srpnovým nebem vzhůru, mohou být v případě jasné oblohy odměněni vrchovatě. Kromě meteorického roje spatří působivou konjunkci Měsíce s Marsem a Saturnem.

"Planety Mars a Saturn jsou ale v současnosti dominantními objekty na večerní obloze, a navíc se nacházejí relativně nedaleko od sebe, takže jejich setkání s Měsícem je vizuálně nápadným a fotogenickým úkazem," říká Jiří Srba.

Ke skutečné konjunkci Měsíce a Marsu dojde 12. srpna ráno, ke konjunkci Měsíce se Saturnem téhož dne po poledni. Obojí se odehraje z našeho pohledu pod obzorem. Ideální viditelnost tohoto setkání tedy nastane 11. a 12. srpna večer. "Tehdy bude nad jižním obzorem pozorovatelné nápadné seskupení těchto těles – první den ve tvaru trojúhelníku, následující večer v řadě," popisuje valašskomeziříčský hvězdář.

Konjunkce Měsíce, Marsu a Saturnu 11. a 12. srpna
Konjunkce Měsíce, Marsu a Saturnu 11. a 12. srpna | Foto: Česká astronomická společnost

Hvězdokupy, Mléčná dráha, Antares i Jupiter

Tím však "vesmírné menu" nekončí. Astronom láká ještě na jasně červenou hvězdu Antares v souhvězdí Štíra či na hvězdokupy Plejády i Hyády.

"Ty jsou dominantami souhvězdí Býka, které vychází během srpna až kolem půlnoci. Ale právě při pozorování Perseid ve druhé polovině noci již Býk bude nad obzorem a tyto hvězdokupy bude možné pozorovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o plošně rozsáhlé objekty, je možné je spatřit i pouhým okem. K jejich sledování však můžete použít například malý turistický dalekohled, který má dostatečně velké zorné pole, aby je zachytil celé," doporučuje.

S dalekohledem mohou pozorovatelé ulovit také planetu Jupiter, popřípadě i Mléčnou dráhu. Jupiter lze podle Srby nalézt večer nízko nad západním obzorem, nicméně zapadá již před desátou večer, takže podmínky pro jeho pozorování už úplně vhodné nejsou.

"Pouhým okem ji spatříte za soumraku jako jasnou ‚hvězdu‘ nad západním obzorem. Krása nejen této planety však vynikne až při pohledu větším dalekohledem," popisuje astronom.

K pozorování Mléčné dráhy, která se v srpnu v první polovině noci táhne přes celou oblohu prakticky od jihu na sever, je potřeba opravdu tmavá obloha. "My dnes běžně spatříme jen odlesk její bývalé krásy, ale pokud vyrážíte někam do hor nebo daleko od větších sídel, určitě si tento úchvatný pohled nenechejte ujít. Nepotřebujete žádné pomůcky, jen dobrý zrak, čistý vzduch a oblohu bez mráčku," uzavírá astronom Jiří Srba z Hvězdárny Valašské Meziříčí.

Nahlédněte do nekonečné pouště Atacama, kde se skrývají tři supermoderní observatoře. Ty jsou pro lidi celého světa důležitým oknem do vesmíru. | Video:
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy