Jedinečná noční podívaná. Kromě Perseid nabídne obloha i působivé setkání Měsíce s Marsem a Saturnem

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
8. 8. 2016 10:00
Blíží se svátek svatého Vavřince (10. srpna) a s ním i každoroční srpnový meteorický roj Perseid, "slz svatého Vavřince". Ideální podmínky však nastanou až na Zuzanu a na Kláru. Kromě meteorické podívané se půjde pokochat krásným seskupením dorůstajícího Měsíce s Marsem a Saturnem a jasnou hvězdou Antares. Při troše štěstí půjde zahlédnout i Mléčnou dráhu, Jupiter či hvězdokupy Plejády a Hyády.
Umělecky zachycený roj Perseid.
Umělecky zachycený roj Perseid. | Foto: ČTK

Astronomové doporučují pozorovat noční oblohu ze čtvrtka 11. srpna na pátek 12. srpna a z pátku na sobotu. Podmínkou je samozřejmě nebe bez světelného znečištění, což je rok od roku těžší.

Kdo chce mít opravdu prvotřídní zážitek, musí si počkat až na dobu po půlnoci, popřípadě si hodně přivstat. Pak může spatřit až sedmdesát meteorů za hodinu.

"Měsíc je 10. srpna večer v první čtvrti a v následujících nocích bude rušit pozorování až do půlnoci. Krátce po půlnoci však zapadá, takže druhá polovina noci, která je pro pozorování Perseid výhodnější, bude již bez Měsíce. Pokud tedy chcete spatřit opravdu hodně meteorů, připravte se na pozorování po půlnoci nebo až nad ránem," vysvětluje astronom Jiří Srba z Hvězdárny Valašské Meziříčí. "To však neznamená, že by nebylo možné nějaké Perseidy spatřit i při svitu měsíce," dodává.

Setkání Měsíce s Marsem a Saturnem

Ti, kdo vydrží přes pokročilou hodinu pod srpnovým nebem vzhůru, mohou být v případě jasné oblohy odměněni vrchovatě. Kromě meteorického roje spatří působivou konjunkci Měsíce s Marsem a Saturnem.

"Planety Mars a Saturn jsou ale v současnosti dominantními objekty na večerní obloze, a navíc se nacházejí relativně nedaleko od sebe, takže jejich setkání s Měsícem je vizuálně nápadným a fotogenickým úkazem," říká Jiří Srba.

Ke skutečné konjunkci Měsíce a Marsu dojde 12. srpna ráno, ke konjunkci Měsíce se Saturnem téhož dne po poledni. Obojí se odehraje z našeho pohledu pod obzorem. Ideální viditelnost tohoto setkání tedy nastane 11. a 12. srpna večer. "Tehdy bude nad jižním obzorem pozorovatelné nápadné seskupení těchto těles – první den ve tvaru trojúhelníku, následující večer v řadě," popisuje valašskomeziříčský hvězdář.

Konjunkce Měsíce, Marsu a Saturnu 11. a 12. srpna
Konjunkce Měsíce, Marsu a Saturnu 11. a 12. srpna | Foto: Česká astronomická společnost

Hvězdokupy, Mléčná dráha, Antares i Jupiter

Tím však "vesmírné menu" nekončí. Astronom láká ještě na jasně červenou hvězdu Antares v souhvězdí Štíra či na hvězdokupy Plejády i Hyády.

"Ty jsou dominantami souhvězdí Býka, které vychází během srpna až kolem půlnoci. Ale právě při pozorování Perseid ve druhé polovině noci již Býk bude nad obzorem a tyto hvězdokupy bude možné pozorovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o plošně rozsáhlé objekty, je možné je spatřit i pouhým okem. K jejich sledování však můžete použít například malý turistický dalekohled, který má dostatečně velké zorné pole, aby je zachytil celé," doporučuje.

S dalekohledem mohou pozorovatelé ulovit také planetu Jupiter, popřípadě i Mléčnou dráhu. Jupiter lze podle Srby nalézt večer nízko nad západním obzorem, nicméně zapadá již před desátou večer, takže podmínky pro jeho pozorování už úplně vhodné nejsou.

"Pouhým okem ji spatříte za soumraku jako jasnou ‚hvězdu‘ nad západním obzorem. Krása nejen této planety však vynikne až při pohledu větším dalekohledem," popisuje astronom.

K pozorování Mléčné dráhy, která se v srpnu v první polovině noci táhne přes celou oblohu prakticky od jihu na sever, je potřeba opravdu tmavá obloha. "My dnes běžně spatříme jen odlesk její bývalé krásy, ale pokud vyrážíte někam do hor nebo daleko od větších sídel, určitě si tento úchvatný pohled nenechejte ujít. Nepotřebujete žádné pomůcky, jen dobrý zrak, čistý vzduch a oblohu bez mráčku," uzavírá astronom Jiří Srba z Hvězdárny Valašské Meziříčí.

Nahlédněte do nekonečné pouště Atacama, kde se skrývají tři supermoderní observatoře. Ty jsou pro lidi celého světa důležitým oknem do vesmíru. | Video:
 

Právě se děje

Další zprávy