Žít ještě minutu, hodinu, možná i den. Vzpomínky skauta, který přežil Osvětim

Žít ještě minutu, hodinu, možná i den. Vzpomínky skauta, který přežil Osvětim
Skaut vysvětluje, že v době, kdy byl v Osvětimi, už se stavěl tábor B3 určený k vyhlazení Čechů.
Fotografická a literárně-dokumentární kniha fotografa Libora Fojtíka, jejíž křest se odehraje 7. dubna, přibližuje osobnost a životní peripetie Felixe Kolmera, skauta, vězně z Terezína, Osvětimi a Friedlandu i odborníka na akustiku. Fojtík jej, stejně jako jeho prostředí a aktivity, fotografoval v uplynulých pěti letech.
Na projevy antisemitismu narazil už jako chlapec, při skautingu s kamarády. "Oni totiž leccos slýchali doma i od známých a papouškovali to dál, přestože tím nejspíš nemysleli nic zlého přímo proti mně. Pak přišla válka a oni antisemity být přestali. Stali se z nás nejlepší přátelé," popisuje Kolmer. (Všechny citace pod fotografiemi pocházejí z knihy Felix Kolmer - Slib.)
Brzy po příjezdu začal osvětimský doktor Josef Mengele rozřazovat lidi z transportu a Felix Kolmer okamžitě pochopil, že život části z nich je u konce.
Foto: Libor Fojtík
Libor Fojtík vot dap Libor Fojtík, vot, dap
6. 4. 2022 6:00
Skaut Felix Kolmer skončil v roce 1941 s dalšími mladými Židy v Terezíně, pak ho přesunuli do koncentračního tábora v Osvětimi. Všechny hrůzy a útrapy přežil, a dokonce se po válce setkal se svou ženou, kterou si v Terezíně vzal. Jeho životní osudy vypráví nová fotografická kniha se snímky Libora Fojtíka.

"Zprvu jsem vůbec nevěděl, co Auschwitz je," vzpomíná Felix Kolmer na to, když dorazil do koncentračního tábora v Osvětimi. "Když nás vyhnali z vagonů, viděl jsem kolem sebe štráfaté vězně a za dráty vychrtlé lidi. Jeden z vězňů na rampě, takzvaný kanaďan, který měl za úkol vyndávat z vagonů zavazadla a třídit, co v nich bylo, ke mně přistoupil a řekl: Jsi v táboře, z kterého se nedá dostat. Jde to jedině - a ukázal na komín, ze kterého šlehaly plameny. To jsem také zprvu nechápal. Začal jsem mu rozumět až po selekci, kterou onoho dne prováděl doktor Mengele," popisuje Kolmer v knize, jejíž křest je naplánován na 7. dubna.

"V táboře jsme měli jedinou myšlenku: abychom přežili příští minutu, příští hodinu, možná další den. A snad, při velkém štěstí, i týden. Ale dál jsme myslet nemohli," vzpomíná muž, který koncentrační tábory přežil, po návratu do Prahy vystudoval Elektrotechnickou fakultu ČVUT a stal se mezinárodně uznávaným expertem na akustiku. Vydal na 200 odborných publikací a knih, přednášel na univerzitách po celém světě, učil na pražské FAMU a po celý život zůstal skautem. 

Podobných velmi silných vzpomínek je v knize mnoho. Libor Fojtík, jehož práci znají čtenáři Aktuálně.cz například díky fotografiím českých trampů, dokumentoval život a osudy Felixe Kolmera v uplynulých pěti letech. Redaktorka týdeníku Respekt Kateřina Mázdrová s Kolmerem pořídila rozhovory, které pro text knihy využila Zuzana Válková. Michaela Rozov zase oslovila jeho přátele a spolupracovníky. Vznikla tak kniha, kterou vydalo nakladatelství PositiF Tomáše Pospěcha a Český osvětimský výbor.

O knize:

Obálka knihy Felix Kolmer, Slib, kterou vydalo nakladatelství PositiF
Obálka knihy Felix Kolmer, Slib, kterou vydalo nakladatelství PositiF | Foto: Nakladatelství PositiF

Libor Fojtík: Felix Kolmer, Slib.
Fotografie - Libor Fojtík. Texty -  Kateřina Mázdrová, Zuzana Válková, Michaela Rozov. Obrazový editor - Tomáš Pospěch. Grafický design - Milan Nedvěd.
Formát: 225 x 285 mm, 56 stran + 48 stran přílohy, 59 barevných fotografií. Švýcarská vazba v pevných deskách. Cena: 390 Kč v e-shopu www.positif.cz, 480 Kč v knihkupectvích. Vydalo Nakladatelství Tomáš Pospěch/PositiF a Český osvětimský výbor, z.s. Praha.

 

Právě se děje

Další zprávy