Obchod s halloweenskými převleky nabízel i kostým Anny Frankové. Po reakci veřejnosti ho stáhl

Magazín Magazín
17. 10. 2017 18:36
Internetový obchod s halloweenskými kostýmy přišel s velmi bizarní nabídkou - kostýmem Anny Frankové, dětské židovské hrdinky druhé světové války. Na veřejnosti vyvolal bouřlivou reakci, lidé se pohoršovali nad neetičností tohoto nápadu. Židovská dívka Anna Franková zemřela v patnácti letech v koncentračním táboře, proslavil ji deník, který si dva roky psala v amsterdamském úkrytu.
Foto: neznámý autor / Wikimedia Commons

Před třemi lety španělská oděvní značka nabízela dětská pruhovaná trička se žlutou hvězdou. Nápadně připomínala vězeňské pruhované mundúry, které Židé nosili v koncentračních táborech, a Davidovu hvězdu, kterou je nacisté nutili nosit kvůli snadné identifikaci i jako určitý cejch. Nyní přišli internetoví prodejci s dalším bizarním a neetickým produktem - v kategorii Halloweenský kostým nabízejí "WW2 kostým Anny Frankové". Na případ upozornil deník BBC.

Anna Franková se se svou rodinou dva roky skrývala v bytovém úkrytu v Amsterdamu před nacisty a psala si deník. Nakonec ale byli vyzrazeni, zatčeni a transportováni do koncentračního tábora. Válku přežil pouze otec Otto, jenž deník našel a nechal vydat. Anna Franková se stala symbolem dětských obětí nacismu, ale také hrdinství.

"Nyní si vaše dítě může zahrát na hrdinku druhé světové války," cituje BBC z původního inzerátu.

Nabídka vyvolala na veřejnosti vlnu negativních reakcí. Uživatelé Twitteru dávají najevo své znechucení a nechápou, koho mohla tato absurdita napadnout.

Provozovatel internetového obchodu Halloweencostumes.com již "kostým" stáhl a omluvil se veřejnosti, jiné obchody ho ale podle BBC stále mají v nabídce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Šeda prodloužil s Mladou Boleslaví smlouvu do roku 2021

Fotbalový brankář Jan Šeda prodloužil v Mladé Boleslavi smlouvu do června 2021. Čtyřiatřicetiletý gólman už za Středočechy odchytal přes stovku zápasů, o pokračování spolupráce se zkušenou oporou klub informoval na svém webu.

"Je to zkušený brankář, který v Mladé Boleslavi opakovaně pomohl klubu v těžkých situacích a dnes by už měl být tím správným mentorem pro naše mladé brankáře v áčku i béčku a svými zkušenostmi by jim měl pomáhat ve sportovním růstu na prvoligovou úroveň," uvedl prezident klubu Josef Dufek. "Nová smlouva je pro mě samozřejmě pocta a nad jejím podepsáním jsem se nemusel dvakrát rozmýšlet. Věřím, že předvedu ještě spoustu dobrých výkonů," prohlásil Šeda.

V nejvyšší české soutěži odchytal za středočeský celek 118 ligových zápasů. V aktuálním ročníku zasáhl do 15 utkání, ve zbylých deseti dostal přednost třiadvacetiletý Jan Stejskal. "Je pravda, že patřím k nejstarším hráčům dnešního týmu, a věřím, že stále mám a budu mít mančaftu co předávat ze svých zkušeností," konstatoval Šeda, který v minulosti hrál za nizozemský Waalwijk a indický tým Goa. Krátce působil i v Teplicích, za něž si ale ligový start nepřipsal.

Šeda je druhým hráčem Mladé Boleslavi, který v nedávné době prodloužil s klubem kontrakt. V polovině května učinil stejný krok kapitán Marek Matějovský. Osmatřicetiletý záložník se momentálně zotavuje z opakované operace achilovky a není jasné, kdy se znovu vrátí do hry.

Další zprávy