Obama znamená ´v pohodě´, říká nový slovník

Reuters Reuters, Report
3. 8. 2009 11:00
Los Angeles - "Jsi tak Obama," říká si mezi sebou americká mládež. Když vám tohle někdo sdělí, míní tím, že jste "v pohodě".
Jste Obama? Jste v pohodě!
Jste Obama? Jste v pohodě! | Foto: Reuters

Jméno prvního černošského prezidenta USA se stalo regulérní součástí tamního slangu. A dostalo se i do slovníku, který pravidelně vydává univerzita v Los Angeles (UCLA).

Příručka zaměřená právě na slang, kterou škola aktualizuje každé čtyři roky, přináší nové výrazy, které zdomácněly v americké hovorové řeči.

Prezidentovo příjmení se stalo synonymem slova "cool", které se do češtiny překládá mimo jiné jako "být v pohodě" nebo "být nad věcí".

Slangem ke znalostem

Nově na stránkách jazykové příručky přibylo například ještě slovo "bromance" jako výraz pro platonický vztah nebo přídavné jméno "bellig", které znamená "opilý" a "agresivní".

Práce na slovníku vede profesorka lingvistiky Pamela Munroová, ale výrazně jí pomáhají její studenti, kteří nové výrazy sbírají od svých kamarádů a známých.

Podle Munroové je slovník pro studenty velmi užitečnou učební pomůckou.

"Studenti se toho dozvědí hodně o gramatice, jazyku a lingvistice," míní profesorka. "Skrze slang můžete proniknout do zákonitostí běžného jazyka," dodává.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy