Obama znamená ´v pohodě´, říká nový slovník

Reuters Reuters, Report
3. 8. 2009 11:00
Los Angeles - "Jsi tak Obama," říká si mezi sebou americká mládež. Když vám tohle někdo sdělí, míní tím, že jste "v pohodě".
Jste Obama? Jste v pohodě!
Jste Obama? Jste v pohodě! | Foto: Reuters

Jméno prvního černošského prezidenta USA se stalo regulérní součástí tamního slangu. A dostalo se i do slovníku, který pravidelně vydává univerzita v Los Angeles (UCLA).

Příručka zaměřená právě na slang, kterou škola aktualizuje každé čtyři roky, přináší nové výrazy, které zdomácněly v americké hovorové řeči.

Prezidentovo příjmení se stalo synonymem slova "cool", které se do češtiny překládá mimo jiné jako "být v pohodě" nebo "být nad věcí".

Slangem ke znalostem

Nově na stránkách jazykové příručky přibylo například ještě slovo "bromance" jako výraz pro platonický vztah nebo přídavné jméno "bellig", které znamená "opilý" a "agresivní".

Práce na slovníku vede profesorka lingvistiky Pamela Munroová, ale výrazně jí pomáhají její studenti, kteří nové výrazy sbírají od svých kamarádů a známých.

Podle Munroové je slovník pro studenty velmi užitečnou učební pomůckou.

"Studenti se toho dozvědí hodně o gramatice, jazyku a lingvistice," míní profesorka. "Skrze slang můžete proniknout do zákonitostí běžného jazyka," dodává.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy