Skromný Obama baví svět. Ve Vietnamu zašel do bistra na tradiční jídlo a pivo za šest dolarů

pv
24. 5. 2016 11:04
Na své cestě po Asii se americký prezident potkal s populárním kuchařem Anthony Bourdainem. Ve vietnamském městě Hanoj spolu zašli na večeři, místo luxusní restaurace ale navštívili lokální bistro, kde si dali tradiční bun cha a vietnamské pivo. Fotografie teď baví prezidentovy příznivce po celém světě.
Foto: Repro Facebook.com / Anthony Bourdain

Americký prezident Barack Obama je v současné době na cestě po Asii, kde se snaží zlepšit diplomatické, ekonomické i bezpečnostní vztahy s tamními zeměmi. Zavítal proto i do Vietnamu, tedy země, se kterou vedla Amerika před více než 50 lety válku.

Kromě náročného politického programu se prezident potkal na večeři i s populárním kuchařem Anthony Bourdainem, který cestuje za jídlem po celém světě, a mohl tak předat Obamovi své zkušenosti o místní kuchyni a lidech, píše CNN.

The President's chopstick skills are on point . #buncha #hanoi

Fotka zveřejněná uživatelem anthonybourdain (@anthonybourdain),

Nevyrazil s ním ovšem do žádné luxusní restaurace, jak by se od vážené zahraniční návštěvy očekávalo, nýbrž do hanojského bistra. Objednali si tradiční jídlo bun cha a k tomu vietnamské pivo. 

Anthony Bourdain poté vyvěsil na sociální síť Twitter příspěvek, ve kterém říká, že ho večeře s prezidentem stála jenom šest dolarů. "Účet jsem zaplatil já," dodal.

Fotografie z jejich skromné večeře obletěla svět. Za necelý den získala na sociální síti Instagram téměř 150 tisíc lajků, na Facebooku ji "olajkovalo" více než 300 tisíc lidí.

Lidé oceňují především syrovost a reálnost celé situace. "Skutečnost, že vyrazil prezident Spojených států na jídlo s Anthony Bourdainem do bistra ve Vietnamu, kde ani jeden z nich místní lidi vůbec nezajímá, je na obrázku to skutečně nejlepší," napsal jeden z uživatelů do komentářů pod obrázkem. "Dva nejpohodovější chlapi na světě," dodal další.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Cestu Obama završí v Hirošimě

Jejich setkání je součástí televizního pořadu CNN, ve kterém Bourdain cestuje po méně známých koutech světa a objevuje tamní kulturu a kuchyni.

Diváci se tak budou moci sami přesvědčit, zdali je prezidentova zručnost s hůlkami skutečně tak dobrá, jak tvrdí slavný šéfkuchař.

Obama dorazil do Vietnamu v neděli, čímž odstartoval svou desátou cestu po Asii jako prezident Spojených států.

Před odletem do Japonska zavítá také do Ho Či Minhova města. Cestu završí v Hirošimě, kam USA v roce 1945 shodily první ze dvou atomových bomb během druhé světové války. Bude se jednat o první návštěvu amerického prezidenta na místě.

Znám spoustu žen, které jsou v kuchyni nepostradatelné, ale málo se jich dostane na pozici šéfkuchaře, nejsou na to dost tvrdé, tvrdí kuchařka Kamura. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 minutami

Evropská komise chce investovat do obnovy unijních ekonomik 750 miliard eur

Evropská komise chce do obnovy unijních ekonomik zasažených koronavirovou krizí dát 750 miliard eur (20 bilionů Kč), jež si chce vypůjčit. Půl bilionu eur budou přímé platby, 250 miliard bude ve formě úvěrů.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Strážníci získají nárok na odchodné, rozhodla Sněmovna

O nároku na odchodné strážníků ve středu rozhodla Sněmovna, která zároveň odmítla senátní úpravy podmínek odchodného i zmírnění požadavků na vzdělání strážníků. Poslaneckou předlohu, která také zpřesňuje část oprávnění a postupů strážníků, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Zpřísní navíc podmínky bezúhonnosti strážníků a přidá podporu a propagaci extremistických hnutí k důvodům, které vedou ke ztrátě spolehlivosti.

Na odchodné z obecních rozpočtů budou mít nárok strážníci ve věku nad 50 let, kteří vykonávali tuto práci nejméně 15 let a splnili by i další zákonné podmínky. Základní odchodné bude činit jeden měsíční plat. V závislosti na počtu odpracovaných let nad 15letou hranici by strážníci mohli získat až šestinásobek svého měsíčního platu. Podobně je odchodné upraveno u zdravotnických záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy