O2 arenu už nevyprodá. S Františkem Nedvědem se přišli rozloučit bratr Jan i trampové

ČTK ČTK
24. 7. 2021 11:51
V zaplněném krematoriu v pražských Strašnicích se lidé tuto sobotu loučili s hudebníkem Františkem Nedvědem, který zemřel 18. července ve věku 73 let. Kromě tradičně oděných smutečních hostů dorazili také příznivci folkové a trampské muziky v neformálnějším oblečení.

"Poslouchal jsem oba bratry Nedvědy, společně, i při jejich samostatných vystoupeních. Jsou to moc pěkné písničky, " řekl jeden z truchlících fanoušků, který přijel z Kladna.

František Nedvěd se dlouhodobě léčil s rakovinou plic a prodělal také koronavirus. Podle deníku Blesk ho rodina pochová na hřbitově v Jílovém u Prahy. "Je to kraj, který táta miloval, proto také žil v Lukách pod Medníkem. Praha pro něho nebyla," vysvětlil syn Vojtěch.

Sobotní obřad ve Strašnicích se konal za velkého zájmu médií. První hosté se začali scházet hodinu před otevřením krematoria. Místo u katafalku před začátkem obřadu v prostoru s fotografií zemřelého a vystavenou kytarou zaplnilo mnoho květin a smutečních věnců.

Na poslední rozloučení dorazili také muzikanti, například Jiří Vondráček, Jiří Tichota z kapely Spirituál kvintet nebo zástupci sestavy Fešáci. "Byla to legenda, která si tady vybudovala svoji pozici. A vždycky, když odejde legenda, zasáhne to spoustu lidí. Znali jsme se dlouhá léta, jezdili jsme společně po koncertech," vzpomíná zpěvák Tomáš Linka.

"Když umře hudební kolega, je to smutné. Mám pocit, že už jsem v tomhle krematoriu více než v hospodě, tak jsem z toho špatný. Myslím, že Franta se tam nahoře dívá a těší ho, kolika lidem dělal celý život radost," dodává.

V zaplněné obřadní síni znělo především country, ale došlo také na slavnou píseň Let It Be od skupiny The Beatles. "Když jsem tě uváděl na pódiích, bylo skvělé sledovat, kolik lidí zpívalo s tebou," uvedl ve smuteční řeči moderátor Vladimír Slezák. "Tvůj hlas uklidňoval a dával naději, že svět je lepší," poznamenal.

Na vyprodaném Strahově hrál pro 60 tisíc lidí

František Nedvěd se narodil 19. září 1947 a dlouhá léta žil ve stínu svého slavnějšího bratra Jana. Poté, co Nedvědi neprorazili jako "bigbíťáci", vrhli se oba bratři na trampskou muziku a country. Písně Stánky, Růže z papíru či Na břehu řeky Sázavy, jejichž byli Nedvědové interpreti, zná každý příznivec folku a country.

S bratrem Janem tvořil František Nedvěd úspěšné sourozenecké pěvecké duo. V roce 1996 se jim podařilo vyprodat stadion na pražském Strahově, kam přišlo kolem 60 tisíc lidí. V minulosti vystupovali také ve skupinách Brontosauři a Spirituál kvintet. V roce 1997 se ale jejich cesty rozešly.

František Nedvěd založil albem Neváhej a vejdi v roce 1998 úspěšnou sólovou kariéru. Zpíval převážně převzaté písně, první alba sestavil ze skladeb kanadského písničkáře Gordona Lightfoota. Takřka výhradním textařem mu byl bývalý kolega ze Spirituál kvintetu Dušan Vančura.

Od roku 2011 vystupovali opět s bratrem Janem, nahráli album Souhvězdí jisker. O dva roky později už ale působil František Nedvěd zase samostatně nebo s kapelou Tiebreak, občas také společně se synem Vojtěchem. Poslední sólové album Pátá vydal v roce 2006.

Letos v červnu se bratři znovu sešli a plánovali, že by si spolu zahráli v pražské O2 areně. František Nedvěd ještě koncertoval 9. července v Olomouci na zahájení festivalu Pohoda u Trojice. V pátek 30. července měl vystoupit se skupinou Tiebreak na nádvoří státního zámku Hluboká. Pořadatelé po domluvě s Vojtěchem Nedvědem dospěli k závěru, že by si otec nepřál, aby se koncert zrušil. Uspořádají místo něj hudební vzpomínkový večer.

Mohlo by vás zajímat: Slavný koncert na Strahově. Na bratry Nedvědovy přišlo 60 tisíc lidí

Slavný koncert na Strahově. Na bratry Nedvědovy přišlo 60 tisíc lidí. | Video: Youtube/xkirovt
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Čeští futsalisté na MS zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a jsou v osmifinále

Čeští futsaloví reprezentanti ve třetím utkání na mistrovství světa v Litvě zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a z druhého místa skupiny D postoupili do osmifinále. V něm svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v pátek pravděpodobně narazí na Španěly, dvojnásobné světové šampiony. Jediný český gól v Kaunasu dnes vstřelil kapitán Lukáš Rešetár.

"Hlavně jsem zklamaný z našeho výkonu. Takhle špatně jsme dlouho nehráli. Zakončení bylo z naší strany tragické. Šancí jsme měli zase na deset gólů, ale jak to řešíme, to je hrůzostrašné," řekl Neumann v nahrávce pro média od FAČR.

Češi po vítězství 5:1 na Panamou a porážce 0:4 s favorizovanou Brazílií v prvním poločase dominovali v držení míče, ale tolik šancí si nevytvořili. Ty zřejmě největší neproměnil Křivánek. Několikrát vietnamských pokusů zneškodnil brankář Vahala.

"Chyběl tam pohyb, chyběla prudká přihrávka. Stáli jsme na míči, neběhali jsme. Vůbec nejsem s ničím spokojený," prohlásil kouč Neumann.

Podobně vypadalo dlouho i druhé dějství. Po Zárubově tyčce ve 35. minutě Phat Chau nečekaně prostřelil brankáře Vahalu. Už za necelou minutu ale odpověděl kapitán Rešetár, který chybu ve vietnamské obraně potrestal střelou do horního růžku. Závěr už si čeští hráči pohlídali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy