Nový Zéland zakázal plavání s delfíny. Turistická atrakce ohrožuje zdraví zvířat

Magazín Magazín
2. 9. 2019 15:00
Turisté na Novém Zélandu už si v zálivu Bay of Islands s delfíny skákavými nezaplavou. Ostrovní vláda tuto oblíbenou turistickou atrakci zakázala, protože ohrožuje zdraví zvířat. Počet delfínů vracejících se do zálivu za posledních dvacet let rapidně klesl a podle výzkumníků navíc mláďata vykazují velmi vysoké procento úmrtnosti.
Počet delfínů vracejících se do Bay of Islands se za posledních dvacet let rapidně snížil.
Počet delfínů vracejících se do Bay of Islands se za posledních dvacet let rapidně snížil. | Foto: Shutterstock

Podle výzkumníků klesl počet delfínů skákavých vracejících se do zálivu u novozélandského Severního ostrova o 66 procent za posledních dvacet let. Pravidelně se tak vrací pouze 19 z nich.

Zvyšující se počet turistů, kteří touží po pár tempech v jejich společnosti, má podle ochranářů negativní dopad na odpočinek a stravování zvířat. Kromě toho populace v Bay of Islands vykazuje až 75procentní úmrtnost mláďat, což je podle ochranářů nejvíce na světě. 

Novozélandská vláda proto od letošního léta plavání s delfíny zakázala a turisté je mohou pouze pozorovat z lodi, a to jen ve vymezených časech ráno a odpoledne. 

Britský zpravodajský web BBC připomněl, že novozélandská vláda již podnikla řadu kroků k ochraně delfínů v zálivu, podle posledních poznatků však nebyly dostatečné. 

Oblíbené zvířecí atrakce pro turisty po celém světě jsou v posledních letech kritizovány, zejména kvůli často nehumánnímu zacházení. Na základě přísnějších pravidel na ochranu exotických zvířat proto budou například příští rok zakázány jízdy na slonech v kambodžském chrámu Angkor Vat. 

Havaj zase podle BBC plánuje zakázat plavání s delfíny dlouholebými. Havajští ochranáři však zároveň přiznávají, že nedokážou zcela zabránit jejich kontaktu s lidmi, protože delfíni jsou velmi společenská zvířata. 

Video: S delfíny si v novozélandském Bay of Islands už nezaplavete

S delfíny na Novém Zélandě si už nezaplavete | Video: Dolphin Seafaris
 

Právě se děje

Další zprávy