Nový trik českých zlodějů. Rozměňují a pak začne chaos

Domácí Domácí
15. 5. 2013 13:30
Finta s velkou bankovkou může být hodně bolestivá
Foto: Vojtěch Marek

Ostrava/Vsetín- Jste-li prodavač(ka) či pokladní, pak zbystřete pozornost. Podvodníci totiž oprášili osvědčený trik a zkoušejí ho ve velkém. Přijdou, chtějí platit drobnost velkou bankovkou, popřípadě ji chtějí rozměnit. Nastolí zmatek, během nějž vás okradou o stovky korun.

Policisté dopadli čtyři podvodníky z Ostravy, kteří v pondělí okradli během rozměňování peněz ve dvou obchodech a restauraci obsluhu celkem o tři tisíce korun. Muži jsou podezřelí z přestupku proti majetku.
 
Tady je typický scénář krádeže: Do prodejny potravin v Hošťálkové na Vsetínsku přišli v pondělí odpoledne dva muži, z nichž jeden platil za zboží dvoutisícovou bankovkou a druhý za krabičku cigaret tisícovkou.

Jeden z mužů chtěl následně po prodavačce bankovku rozměnit.  Oba pánové pak měnili finance i mezi sebou a tak nastal v penězích zmatek, přesně tak, jak pánové potřebovali. Prodavačku se jim podařilo okrást o 1 000 korun.

Obdobný případ se odehrál v restauračním zařízení rovněž v Hošťálkové, kde dva z čtveřice mužů kupovali cigarety a různým měněním peněz pak obsluhu okradli o tisícikorunu. O stejnou částku ošidili muži téhož dne při rozměňování peněz ještě prodavačku v obchodě v sousední Ratiboři.

Podvedené ženy si zapamatovaly registrační značku auta a ihned kontaktovaly policii

Čtveřice dopadena. Další podvodníci zatím unikají

"Policista na operačním středisku dal neprodleně informace o vozidlu kolegům do terénu, a tak netrvalo dlouho a policisté z Fryštáku podezřelou osádku vozidla značky Opel s ostravskou registrační značkou zastavili poblíž obce Vlčková, popisuje zásah mluvčí policie Lenka Javorková.

Čtveřice mužů ve věku 34, 45, 48 a 53 let z Ostravy je podezřelá z přestupku proti majetku, za který jim může být ve správním řízení uložena pokuta do 15 000 korun.
 
Obchodníci by měli být na pozoru. Ve vsetínském  okrese se totiž v posledních dnech vyskytly i další případy podvedených prodavačů.

Chci tyčinku, platím dvoutisícovkou. Tak to začíná

Dva se odehrály ve Valašském Meziříčí, kde prodavačku v novinovém stánku okradl neznámý muž o pětistovku, když kupoval cigarety. Nejprve chtěl platit dvoutisícovou bankovkou, ale když mu obsluhující žena řekla, že nemá nazpět, vytáhl tisícovku. Pak potřeboval rozměnit a ženu ošidil o 500 korun.

Další okradená žena je ze stánku s občerstvením, kde ji dva pánové při nákupu ukradli při měnění peněz 1 300 korun. 

Policie eviduje ještě jeden případ, který se udál minulý pátek v Zašové. Do prodejny potravin tam přišel muž, který platil opět velkou bankovkou, přitom kupoval pouze sladkou tyčinku. Pak žádal rozměnit peníze, neustále měnil požadavky na rozměnění peněz, až ženu zmátl a ošidil ji o 500 korun.
 
"Po pachatelích krádeží peněz pátráme a zároveň na podvodné jednání mužů upozorňujeme  prodavače a obchodníky, které zároveň žádáme, aby v případě výskytu podezřelých osob kontaktovali policii," dodává Javorková.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, znamená značné nebezpečí.

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň. Během posledních 24 hodin v Jeseníkách připadlo 25 centimetrů sněhu, v 1300 metrech nad mořem leží okolo 110 centimetrů sněhu, na závětrných lavinových svazích je sněhu uloženo více, uvedl dnes na stránkách jesenické horské služby dispečer Jiří Hejtmánek.

"Díky teplotám hluboko pod bod mrazu se ve sněhové pokrývce vytvořila kritická vrstva z hranatozrnitého sněhu. Po prolomení se do této vrstvy je velká pravděpodobnost uvolnění laviny dodatečným zatížením lyžaře," uvedl Hejtmánek. Lidé podle něj nemají vstupovat na svahy prudší než 30 stupňů.

Třetí stupeň označují odborníci za kritickou nebo velmi zrádnou situaci. Je obvykle vyhlašován ve 30 procentech zimního období a odehraje se při něm až polovina všech případů lavinových nehod. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy