Nový fenomén: Nepracujete pro ně, ale dají vám místo

Zuzana Hronová ČTK Zuzana Hronová, ČTK
2. 9. 2013 9:25
Děláte z domova, cítíte se osaměle a navíc nestíháte péči o dítě? Řešením je coworking
V coworkingovém centru je prostor pro vzájemnou inspiraci a spolupráci.
V coworkingovém centru je prostor pro vzájemnou inspiraci a spolupráci. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Mají notebook, svou práci mohou vykonávat přes internet a je celkem jedno, jestli u toho sedí na venkově v sadu, nebo v cizině u moře. Tedy, pakliže tam je signál. Časem ale narazí na potíže. Jejich řešením může být coworking.

Lidé, kteří dělají z domova, si nejprve homeworking nemohou vynachválit. Odpadá dojíždění do práce či stres, zda dotyčný stihne vyzvednout dítě ze školky či školy. A navíc ten klid, člověk neslyší desítky hovorů obchodníků, desítky soukromých konverzací z kuchyňky...

Jenže ten klid najednou může být až příliš velký a změní se v samotu a izolaci. Jsou tu také další nástrahy. Člověku se sklony k lenosti hrozí, že nic pořádně neudělá. Naopak člověku se sklony k pracovitosti hrozí workoholismus.  A z bytu aby si člověk pomalu udělal kancelář. A pracovní schůzka v obýváku také není ideální. A jsou-li plné školky a nevyjde hlídání, kromě notebooku na stole máte i děcko na klíně.

To vše může mít řešení v trendu, který se k nám dostal ze Spojených států. Jmenuje se coworking. Jde o společnou kancelář sdílenou na sobě nezávislými pracovníky, lidmi pracujícími na volné noze či pro firmu z domova.

První taková společná kancelář vznikla v roce 2005 v San Francisku.

V Česku to ještě před pár lety byla žhavá novinka, na niž se lidé dívali s nedůvěrou. Nyní funguje coworking centrum ve většině českých krajských měst. A v Praze rostou jako houby po dešti, využívají je ze značné části cizinci, kteří v metropoli dočasně pracují.

Jak to funguje?

Jak coworking funguje? Zaplatíte poplatek, měsíčně 2000-4000 korun, a dostanete k dispozici pracovní místo, kancelářsky vybavený prostor, nábytek včetně zamykatelné skříňky na osobní věci, erární zasedačku, kuchyňku, internet. Nabídky se postupně rozšiřují třeba o hlídání dětí v místě či o relaxační místnost.

Coworkingová centra nabízejí kancelářské prostory, zasedačku či kuchyňku.
Coworkingová centra nabízejí kancelářské prostory, zasedačku či kuchyňku. | Foto: Aktuálně.cz

Zaplatit si lze také denní pobyt (cca 300 Kč), nebo i jen hodinový (cca 40 Kč). Zasedací místnost si lze zamluvit po internetu na konkrétní den a hodinu, její obsazenost je rovněž vidět na webu.

Coworkingová centra nabízejí i malé izolované prostory, kam se můžete "uklidit", když se potřebujete nerušeně soustředit na práci, stejně jako prostorné kanceláře, v nichž se může i rozvinout spolupráce na větších projektech.

Mnohá centra rovněž nabízejí, že jejich adresu (často velmi lukrativní) můžete používat jako sídlo své firmy a nechat si tam doručovat poštu.

Coworking v Česku

Česká coworkingová centra, která poskytují sdílené kancelářské prostory, nabízí také hlídání dětí nebo prostory pro relaxaci či protáhnutí těla. V některých centrech, do kterých chodí pracovat převážně cizinci, si Češi mohou aktivně i pasivně při práci zlepšovat cizí jazyk.

Práce z domova má své nesporné výhody, ale někdo může z věčné samoty a izolace začít propadat depresím...
Práce z domova má své nesporné výhody, ale někdo může z věčné samoty a izolace začít propadat depresím... | Foto: Isifa/Thinkstock

V pražském centru Locus se například mluví výhradně anglicky. Češi v poměru k cizincům tvoří 30 procent klientů centra. "Pro Čechy je to skvělá příležitost pracovat na zlepšení angličtiny. Cizinci, kteří tu chtějí žít a pracovat, zase mohou snadněji proniknout do místní kultury," říká Will Benis, který Locus založil v roce 2010.

O rok dříve vzniklo coworkingové centrum HUB Praha, které nyní sdružuje 370 členů. Centrum kromě pronájmu místa k práci pořádá konference, workshopy i festivaly.

"Prostor HUB je velmi variabilní a mnohdy jsme sami v úžasu, jak se dokáže proměnit a jaký druh akce dokáže pojmout. V roce 2013 jsme realizovali 400 událostí různých velikostí a na různá témata," sdělila Bashka Kocmanová, která se v HUB Praha stará o členy.

HUB nabízí mimo jiné odpočinkovou místnost, sprchu, kolo či terasu. V okolí Smíchova, kde HUB Praha sídlí, je řada míst, kde je možné si jít zacvičit, relaxovat nebo nechat pohlídat děti. "Spíše se snažíme tyto služby využívat zvenčí a dohodnout pro naše členy specifické podmínky," doplnila Kocmanová.

Komunita samostatně pracujících rodičů

Přímou službu hlídání dětí poskytuje coworkingové centrum Mumraj, které od května rodičům s dětmi nabízí příležitost pracovat a začít podnikat.

"Mohou si prostory a veškeré vybavení vypůjčit, dítě nechat v bezprostřední blízkosti pohlídat a jednoduše své podnikání beze škody vyzkoušet," říká Barbora Zálohová z rodinného centra MUM, které Mumraj za podpory dotací z Evropské unie provozuje.

Zájem ze strany rodičů je prý velký. "Během prvních dvou týdnů fungování coworkingového centra Mumraj využilo prostor hned deset nadšených coworkerů," doplnila Zálohová. "Je zde prostor pro vzájemnou inspiraci a spolupráci - vytvářejí tak jakousi komunitu samostatně pracujících rodičů," dodává.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 7 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
Další zprávy