Nový Canon M5 se rozhodl dobýt část území, které mezitím obsadilo Fuji a Sony

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
15. 9. 2016 17:30
Canon právě představil svou novou bezzrcadlovku označovanou jako EOS M5. Míří s ní na velmi obsazený trh, který mezitím z velké části ovládly firmy Sony a Fujifilm. Canon půjde do boje s těžkými soupeři, protože fotografové ho budou zcela jistě poměřovat s přístroji, jako jsou Fujifilm XT-2 nebo Sony Alpha 6300. V obou případech jde o výborné fotoaparáty, které dokážou velmi dobře konkurovat i klasickým kvalitním zrcadlovkám.
Nová bezzrcadlovka Canon M5.
Nová bezzrcadlovka Canon M5. | Foto: canon

Canon už v nabídce bezzrcadlovky má, konkrétně jde o modely M3 a M10, ale oba se cenou i funkcemi řadí k fotoaparátům pro méně náročné amatéry. Navíc ani jeden z nich nemá elektronický hledáček, vystačí si pouze s displejem na zadní straně těla. A to je pro některé pokročilé fotografy věc, přes kterou se jen těžce přenesou. Canon M5 by mohli hodně ocenit právě tito pokročilejší uživatelé.

Canon EOS M5.
Canon EOS M5. | Foto: Canon

Canon M5 je osazený moderním snímačem s rozlišením 24 megapixelů, který je podobný jako v zrcadlovce Canon 80D. Výhodou modelu M5 jsou ovšem menší rozměry těla fotoaparátu. Snímač APS-C je podobně velký jako u konkurence od Fujifilmu nebo od Sony.

Po novém Canonu určitě rádi sáhnou příznivci značky, kteří už nějakou techniku od Canonu mají nebo měli. V takovém případě je ovšem nutné počítat s tím, že bezzrcadlovky Canon mají jiný typ bajonetu pro uchycení objektivů než zrcadlovky (je to dáno plošším tělem, které nemusí počítat s prostorem pro zrcadlo a hranol).

Canon EOS M5. Pohled shora na tělo bez objektivu.
Canon EOS M5. Pohled shora na tělo bez objektivu. | Foto: Canon

Objektivy koupené k zrcadlovkám tedy půjde s Canonem M5 použít jen s využitím redukce. Na druhou stranu, bude tak k dispozici kolem osmdesáti různých objektivů Canon EF. Firma ujišťuje, že použití redukce nebude mít dopady na výkon ani na kvalitu. Kromě toho jsou samozřejmě dostupné i objektivy vyrobené speciálně pro bajonet M.

Jaké jsou parametry nového Canonu?

Vypadají velmi sympaticky. Canon M5 využívá pro zpracování obrazu nejmodernější procesor DIGIC 7. Fotí rychlostí 7 snímků za sekundu (9 v případě pevného zaostření) a disponuje stabilizací obrazu v pěti osách. Elektronický hledáček má vysoké rozlišení a obnovovací frekvenci až 120 snímků za sekundu.

Displej na zadní straně přístroje je dotykový a při fotografování přes elektronický hledáček ho lze používat jako touchpad, s jehož pomocí se dá přesně určit bod, na který má fotoaparát zaostřit (napodobuje tak multifunkční joystick, známý z digitálních zrcadlovek Canon vyšších řad). Přístroj má i volič, který umožňuje palcem měnit parametry expozice, což je věc, na kterou jsou uživatelé zrcadlovek zvyklí. Samozřejmé jsou vestavěné wifi, NFC a Bluetooth, díky nimž dokáže fotoaparát komunikovat s mobilním telefonem nebo tabletem.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy