Novozélandskou vesnici okupují slepice. Deprimují obyvatele a poškozují vzácné stromy

Magazín Magazín
11. 6. 2020 15:30
Ničí vzácné stromy, znečišťují okolí a terorizují obyvatelstvo. Novozélandská vesnice nedaleko Aucklandu čelí přílivu slepic, které se rozmnožily během koronavirové karantény. Nyní místní vymýšlejí, jak se narušitelů co nejlépe zbavit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Zatímco karanténa pomohla vymýtit na Novém Zélandu výskyt koronaviru, potýkají se čtyři tisíce obyvatel Titirangi na severu ostrovního státu s přílivem divoce žijících kurů. Jejich počet se totiž během pandemie koronaviru zvýšil a nyní terorizují obyvatele jinak klidné obce v aucklandském sousedství, píše britský deník The Guardian

Obyvatelé kvůli kokrhání kohoutů nemohou spát a kromě toho slepice také znečišťují okolí. Podle Grega Preslanda, předsedy komunitního výboru Waitākere Ranges, je vesnice nyní rozdělena na dva tábory.

Zatímco podle jedněch slepice dodávají místu malebný vesnický šarm, druzí tvrdí, že je to jako z hororu od Stephena Kinga.  

Presland uvedl, že problémy s divokými slepicemi začaly v roce 2008, kdy jeden z obyvatel vypustil domestikovaný pár, který zdivočel. Hejno se rozrostlo a vloni počet jeho členů dosáhl 250.

Poslední kapkou byla záplava krys, které lákaly zbytky jídla

"Někteří lidé je začali nenávidět, jednak kvůli spánkové deprivaci a také proto, že znečišťovaly okolí," řekl Presland s tím, že slepice poničily mimo jiné kořeny vzácného jehličnatého damaroně. 

Poslední kapkou však bylo, když se v ulicích začaly objevovat krysy velikosti koček. Přilákaly je zbytky jídla, které lidé nechávali venku pro slepice. Právě tehdy se zvedla vlna požadavků, že je třeba zdivočelé hejno zredukovat.

Vedení vesnice proto povolalo odborníky, kteří pomohli s odchytem slepic a jejich přemístěním na farmy. V Titirangi jich tak zůstalo nakonec jenom deset a osm z nich bylo odchyceno ještě před celostátní karanténou. 

Ačkoliv to vypadalo, že obyvatelé vyhráli, po karanténě se ukázalo, že divocí ptáci jsou opět v přesile. "Jeden velmi dobrosrdečný obyvatel je neustále krmí, takže jejich počet opět vzrostl. Kromě toho jsme přesvědčení o tom, že někdo v naší vesnici vyhodil svoje slepice," myslí si Presland. A dodává, že snaha o pochytání slepic se zdvojnásobila a nepřátelství vůči nim vzrostlo. 

Jejich úplné odstranění z vesnice je však podle šéfa komunitního výboru nemožné, pokud je bude stále někdo krmit. "Vím, kdo to je, ale nemůžu ji zastavit, zkoušel jsem to," dodal. 

Nespavost je důsledkem stresu, říká lékař:

Abychom dobře spali, nesmíme rezignovat na spánkovou hygienu, upozorňuje specialista na spánkovou medicínu Martin Pretl. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 33 minutami

Češi v průběhu pandemie víc stahovali nelegální filmy, říká šéfka fondu

V průběhu pandemie koronaviru v Česku opět stouplo nelegální stahování filmů. Na panelové diskusi, kterou ve čtvrtek v Praze uspořádal karlovarský festival, to řekla ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková. Podle ní je stávající situace příležitostí k osvětě, protože mnoho lidí stále neví, zda si audiovizuální obsah stahuje legálně, nebo nelegálně.

"Připravovaná novela autorského zákona obsahuje sice nástroje, které by měly pomoci zneškodňovat nelegální úložiště. Uživatelé by také měli vědět, že když platí za bajty, neznamená to, že platí za autorská práva," řekla Fraňková. Podle ní jsou české legální VOD platformy stále málo vidět a je třeba posílit jejich propagaci.

Ivo Andrle z distribuční společnosti Aerofilms konstatoval, že jeho firmě během krize stoupla distribuce formou video-on-demand, to znamená videa na vyžádání. "Zasáhlo to lidi, na které bychom si netroufli, zájem se vrací na 2,5 až trojnásobek toho, co bylo před krizí," řekl Andrle. Legální nabídka stahování filmů v Česku ale stále není širší než nabídka toho, co poskytují nelegální servery, dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy