Novozélandské město po 23 letech propustilo čaroděje. Vydělal si skoro šest milionů

Magazín Magazín
18. 10. 2021 16:36
Radní města Christchurch na Novém Zélandu 23 let zaměstnávali kouzelníka. Za čarování Ian Brackenbury Channell ročně dostával 16 tisíc novozélandských dolarů (skoro 250 tisíc korun) a získal si popularitu mezi místními obyvateli i turisty. Letos však radnice smlouvu s čarodějem nečekaně rozvázala.
Město Christchurch po 23 letech rozvázalo smlouvu s čarodějem. "Radní mě nemají rádi, protože jsou to zkostnatělí byrokrati," stěžuje si Ian Brackenburry Channell.
Město Christchurch po 23 letech rozvázalo smlouvu s čarodějem. "Radní mě nemají rádi, protože jsou to zkostnatělí byrokrati," stěžuje si Ian Brackenburry Channell. | Foto: Profimedia.cz

Za svou více než dvě dekády trvající čarodějnickou službu si Ian Brackenburry Channell vydělal 368 tisíc novozélandských dolarů (přes 5,7 milionu korun). Na Novém Zélandu osmaosmdesátiletý muž anglického původu žije od roku 1976 a kouzelnické kousky na veřejných prostranstvích provozoval už v době svého příchodu do země. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Usadil se ve městě Christchurch, kde se ho místní radní nejdřív snažili ve vykonávání obskurního řemesla zastavit. Veřejnost si však kouzelníka oblíbila a proti zákazu se vzbouřila. Novozélandští politici tedy obrátili. V roce 1982 Asociace ředitelů výstavních galerií označila Angličana za "živoucí umělecké dílo" a někdejší premiér Mike Moore mu o osm let později nabídl funkci oficiálního kouzelníka Nového Zélandu.

"Udivuje mě, že vaše čarodějnické služby ještě nejsou k dispozici celému našemu národu. Proto navrhuji, abyste co nejpohotověji zvážil můj návrh a stal se hlavním novozélandským čarodějem. Nepochybuji totiž, že je naše země plná kouzel, požehnání, kleteb a jiných nadpřirozených jevů, na které jako premiér nestačím," napsal Moore Channellovi v korespondenci ze začátku 90. let.

Od té doby Channell zemi pomáhal například v obdobích sucha, kdy vykonával rituál tance za déšť, a v roce 2009 dokonce převzal vyznamenání od královny Alžběty II. Jako veřejná postava ale vyvolával také kontroverzi, a to hlavně svými šovinistickými komentáři na adresu něžného pohlaví.

Letos v dubnu kupříkladu v televizním pořadu New Zealand Today moderátorovi Guyi Williamsovi prozradil, že ženy rád škádlí a říká jim, jak jsou vychytralé. Vyjádřil přesvědčení, že "ženy využívají své mazanosti k tomu, aby získaly silné muže".

"Miluji ženy a všechno špatné jim odpouštím. Nikdy jsem žádnou ženu neudeřil a radím všem mužům, aby se toho zlozvyku taky vyvarovali. Jednak jsou rány na ženách hned vidět a jednak všechno řeknou svým kamarádkám nebo sousedkám, což vás může dostat do velkých problémů," neodpustil si čaroděj nejapné vtipkování.

Hlavním důvodem, proč ho radnice zaměstnávala, bylo, že do Christchurch dokázal přitáhnout turisty. Letos ovšem po 23 letech smlouvu s Channellem rozvázala, poděkovala mu za jeho služby a vyzdvihla, že "bude už navždy součástí historie Christchurch".

Mluvčí města Lynn McClellandová uvedla, že čarodějovo propuštění bylo těžkým rozhodnutím, ale město Christchurch nyní zvolilo jiný způsob propagace cestovního ruchu. "Chceme ukázat, že jsme pulzujícím, moderním a rozmanitým městem, které může být atraktivní pro místní obyvatele, domácí i zahraniční turisty a lidi přicházející za prací," dodala.

Channell je přesvědčený, že mu radní přestali vyplácet rentu, protože je příliš velký provokatér. "Z jejich vyjádření se může zdát, že jsem nudný a starý, ale věřte mi, že v Chirstchurch není nikdo takový jako já. Ve skutečnosti mě radní nemají rádi, protože jsou to zkostnatělí byrokrati a štve je, že jsem na rozdíl od nich populární," uvedl čaroděj situaci na pravou míru.

Mohlo by vás zajímat: Zmizení budovy je reálné, bylo by s tím hodně práce, moje meta to ale není, říká kouzelník Nesveda

Díky kouzlům si můžu vyzkoušet cokoli chci, hrozně mě baví vymýšlet princip, jak to celé bude fungovat, říká kouzelník Michal Nesveda. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy