Nové Monopoly fandí ženám. Ve hře víc vydělávají a hráči investují do podnikatelek

ČTK ČTK
15. 9. 2019 9:55
Výrobce hraček Hasbro má novou verzi jedné ze svých nejznámějších stolních her Monopoly. Novinkou je nejen upravený název na Ms. Monopoly a obrázek dívky na krabici, ale také to, že hra upřednostňuje ženy. "První hra, kde ženy vydělají více, než muži," píše se na krabici. Nejenže hráčka dostává vyšší odměny než hráč, ale také hráči místo do realit investují do ženských podnikatelek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

Hra má upozornit na rozdíly v platech můžu a žen. Někteří kritici jsou však skeptičtí. Podle docentky specializující se na feministická studia z Newhampshirské univerzity Jennifer Bordaové by mnohem vhodnější byla verze, ve které by mužští hráči čelili stejnému znevýhodnění, jako ženy na pracovišti.

Další kritici upozorňují, že hra se nezabývá příčinami rozdílů v odměňování žen a můžu, a naznačuje tak, že ženy potřebují náskok čistě jen kvůli tomu, že jsou ženy.

Podle serveru CNBC ženy žádají o zvýšení platu stejně často jako muži, ale je méně pravděpodobné, že se jim podaří toho dosáhnout.

Muži jsou také častěji povyšováni do manažerských funkcích. Pouze 24 společností ze seznamu pěti set největších firem Fortune 500 mělo loni generální ředitelku.

Sama firma Hasbro má v týmu výkonných manažerů sedm mužů a jednu ženu. Mluvčí firmy Kristina Timminsová uvedla, že ženy tvoří více než polovinu pracovní síly. "Neustále vyhodnocujeme nové způsoby podpory růstu a rozvoje všech zaměstnanců, včetně žen," řekla Timminsová CNBC.

 

Právě se děje

Další zprávy