Nové Monopoly fandí ženám. Ve hře víc vydělávají a hráči investují do podnikatelek

ČTK ČTK
15. 9. 2019 9:55
Výrobce hraček Hasbro má novou verzi jedné ze svých nejznámějších stolních her Monopoly. Novinkou je nejen upravený název na Ms. Monopoly a obrázek dívky na krabici, ale také to, že hra upřednostňuje ženy. "První hra, kde ženy vydělají více, než muži," píše se na krabici. Nejenže hráčka dostává vyšší odměny než hráč, ale také hráči místo do realit investují do ženských podnikatelek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

Hra má upozornit na rozdíly v platech můžu a žen. Někteří kritici jsou však skeptičtí. Podle docentky specializující se na feministická studia z Newhampshirské univerzity Jennifer Bordaové by mnohem vhodnější byla verze, ve které by mužští hráči čelili stejnému znevýhodnění, jako ženy na pracovišti.

Další kritici upozorňují, že hra se nezabývá příčinami rozdílů v odměňování žen a můžu, a naznačuje tak, že ženy potřebují náskok čistě jen kvůli tomu, že jsou ženy.

Podle serveru CNBC ženy žádají o zvýšení platu stejně často jako muži, ale je méně pravděpodobné, že se jim podaří toho dosáhnout.

Muži jsou také častěji povyšováni do manažerských funkcích. Pouze 24 společností ze seznamu pěti set největších firem Fortune 500 mělo loni generální ředitelku.

Sama firma Hasbro má v týmu výkonných manažerů sedm mužů a jednu ženu. Mluvčí firmy Kristina Timminsová uvedla, že ženy tvoří více než polovinu pracovní síly. "Neustále vyhodnocujeme nové způsoby podpory růstu a rozvoje všech zaměstnanců, včetně žen," řekla Timminsová CNBC.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi.

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi. Uvedla to dnes Česká televize. Kriminalisté také zjistili, že Berbr ovládá společnost Lugas Corporation na Seychelských ostrovech, přes niž může řídit i své podnikání v Česku. I proto soud rozhodl, že zůstane ve vazbě.

"Kapitál této společnosti (na Seychelských ostrovech) dle rejstříku dosahuje výše 100.000 dolarů a je rozdělen do akcií, jichž je obviněný držitelem," citovala Česká televize z vazebního návrhu Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Peníze i investiční drahé kovy objevili policisté při razii v Berbrově bankovní bezpečnostní schránce. Bankovky našli také v jeho kanceláři v budově Plzeňského fotbalového svazu, v jehož čele Berbr stál. Další hotovost zabavili podle České televize v trezoru vedeném na jeho dceru.

Do vazby fotbalového funkcionáře, který je jedním z 20 obviněných v kauze údajného ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí fotbalové ligy, poslal v říjnu Obvodní soud pro Prahu 6. Proti rozhodnutí Berbr podal stížnost, které minulý týden odvolací pražský městský soud nevyhověl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy