Nová senzace na YouTube: mongolští rockeři okouzlili svět temným zpěvem šamanů

Kolik byste vsadili na to, že se v globálním světě dokáže prosadit mongolská metalová kapela, která zpívá mongolsky, používá hrdelní zpěv šamanů a hraje na lidové nástroje? Pokud byste řekli, že nic, byla by to velká chyba. Mongolský band The Hu vydal dva klipy a na YouTube už mají dohromady přes sedm milionů zhlédnutí. Fanoušci rocku po celém světě jsou jimi nadšení.
Mongolská rocková kapela The Hu dobývá YouTube. | Video:

Rockeři z Ulánbátaru. Ta věta zní možná divně, na rozdíl od hudby skupiny The Hu. Jejich dva klipy, nazvané Wolf Totem a Yuve Yuve Yu už viděly na YouTube miliony lidí. Doposud neznámá kapela je tam přitom nahrála relativně nedávno - první na konci září a druhý v půlce listopadu.

Podle reakcí diváků se však zdá, že The Hu nebude mít s prodejem chystaného alba žádný problém, a to ani v celosvětovém měřítku. Reakce jsou totiž vesměs neuvěřitelně pozitivní.

Jejich styl je podivuhodnou směsicí heavy metalu a mongolské lidové hudby. Už pro něj dokonce existuje i název: "Hunnu rock".

Jak uvádí portál OpenCulture, kapela by měla vydat své připravované album už letos na jaře. "Tvrdě jsme na něm pracovali sedm let," uvedl pro OpenCulture kytarista skupiny, který vystupuje pod jménem Temka. "Nejsme žádní hledači internetové slávy, ale seriózní muzikanti. Po pravdě řečeno jsme vůbec nečekali tak obrovskou vlnu zájmu," konstatoval. 

S náhlou popularitou se však objevily i výhrady vůči kapele. Zvláště jejich textům někteří kritici vyčítají, že vyznívají velmi nacionalisticky. V obou klipech na YouTube se dají zapnout anglické titulky, takže můžete posoudit sami, nakolik je tato kritika oprávněná.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Vrtulník, při jehož nehodě v USA zemřel Petr Kellner a další lidé, před pádem pomalu manévroval těsně nad vrcholem hřebene, uvedli vyšetřovatelé

Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner a další čtyři lidé, před pádem po několik minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene. Vyplývá to z úterý zveřejněné předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy