Nová Kaledonie právem drží přezdívku botanický sen

Adam Pešek
21. 7. 2011 16:30
Více než dva a půl tisíce endemických druhý dělají z Kaledonie botanický sen
New Caledonia - Islet
New Caledonia - Islet | Foto: Profimédia

Když v roce 1774 kapitán Cook narazil na neznámou pevninu v jižní části Tichého oceánu, připomínaly mu nehostinné ostrovy skotské pobřeží a tak je pojmenoval poeticky latinským názvem Skotska Kaledonie. O nehostinnosti už dnes vzhledem k malebným plážím a kouzelné přírodě nemůže být řeč, oficiální název Nová Kaledonie tedy malému souostroví v jihovýchodní Melanésii sluší. Francouzská patronace přivezla specifickou kuchyni, dlouhodobá izolace dala vzniknout řadě endemických druhů a druhý největší korálový útes na světě zaručuje, že zemským rájem Kaledonii rozhodně nebudou zvát jen botanikové.

Západem nejvíce ovlivněné je hlavní město Nouméa na největším ostrově Grande Terre, ale roční návštěvnost kolem pouhé stovky tisíc naštěstí turistických manýry ještě úplně nepřilákala. Prohlídku místních památek a zajímavostí tak sice může usnadnit placená okružní jízda s průvodcem, nepřeplněné pláže v nádherných zálivech si však stále drží svojí romantičnost.

New Caledonia, Grande Terre Island, Noumea, Anse Vata resort area and windsurfers
New Caledonia, Grande Terre Island, Noumea, Anse Vata resort area and windsurfers | Foto: Profimedia

Budete-li chtít alespoň zčásti proniknout do kultury Melanésie a původních obyvatel Kanaků, zamiřte v hlavním městě do národního muzea či kulturního centra Tjibaou. Budova druhého jmenovaného navíc tvarem připomíná specifický tvar kaledonských jedlí a díky architektu Renzu Pianovi kanakský duch dýchá už zvenčí.

NEW CALEDONIA-Grande Terre Island-NOUMEA: Port Moselle and Cathedrale St. Joseph / morning
NEW CALEDONIA-Grande Terre Island-NOUMEA: Port Moselle and Cathedrale St. Joseph / morning | Foto: Profimédia

Příjemný přímořský vítr láká k windsurfingu, průzračné moře s obrovským korálovým útesem k potápění či šnorchlování a poměrně velké oblibě se těší i jízda na kanoích či kajacích. Kromě tradičních vodních sportů jsou pak některé ostrovní části vhodné pro turistiku a umíte-li jezdit na koni, můžete si místní přírodu vychutnat ze sedla zapůjčeného oře.

Desítky značených turistických stezek ve svém okolí má například Nouméa, nicméně míst vhodných k výletům najdete podstatně více. Mezi časté cíle se řadí třeba botanicky významná oblast Plain des Lacs nebo barvami hýřící rezervace kolem vodopádů Madeleine.

Oblíbený ostrůvek Phare pak skýtá pohled na korálové útesy z ochozu starého majáku, pohostinný ostrov Ile des Pins stále okupuje několik civilizací příliš nedotčených domorodců a na Lifou naleznete mimo jiné i velkou sochu svaté Marie.

útesy u hlavního města Nouméa, Nová Kaledonie
útesy u hlavního města Nouméa, Nová Kaledonie | Foto: Isifa/Thinkstock

Úředním jazykem je bohužel francouzština a jinak mezinárodně použitelná angličtina mimo hlavní město často selhává. Většinu potravin Kaledonie musí dovážet a místní ceny tak jsou všeobecně velmi vysoké. Vzhledem ke vzdálenosti jsou pak velmi drahé i letenky. Přímé spojení s Prahou neexistuje a s dvěma mezipřistáními v Paříži a Tokiu cesta vyjde nejméně na padesát tisíc korun. Dovolená v režii cestovních kanceláří začíná na dvojnásobných částkách a možná i proto si oblast drží přezdívku botanický sen. Jen málokdo si ji totiž může dovolit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy