Nová data: Nejhorší místa podle ovzduší jsou na Moravě

Pavel Baroch
12. 9. 2009 19:00
Aktuálně.cz se podařilo získat dosud nepublikovaná data o tom, jak je kde ovzduší znečištěno
Ostrava zaprášená
Ostrava zaprášená | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Obyvatelé Bohumína v Moravskoslezském kraji dýchají vzduch s nejvyššími koncentracemi nebezpečného prachu.

Podle platných limitů může být stanovená koncentrace jemných prachových částic překročena maximálně 35x do roka. V Bohumíně se to vloni stalo 110x.

Vyplývá to z nejaktuálnějších údajů o znečištění ovzduší, které redakci Aktuálně.cz poskytl Český hydrometeorologický ústav.

Drobné prachové částice, které pronikají hluboko do dýchacího ústrojí, jsou pro lidské zdraví zničující. Mohou způsobovat zánětlivá onemocnění, snižovat imunitu, přispívat k chorobám srdce a cév a zvyšovat úmrtnost.

Navíc se na ně mohou vázat další škodliviny včetně rakovinotvorných látek.

Ostravsko nade všemi

Mezi hlavní zdroje drobného prachu je automobilová doprava, elektrárny, hutě a další průmysl, ale také spalování uhlí v domácích kotlích. Právě Moravskoslezský kraj je region, kde jsou koncentrace jemného prachu dlouhodobě nejvyšší.

Foto: Ondřej Besperát

"Nejvíce zatíženou souvislou oblastí je stejně jako v předešlých letech Ostravsko-Karvinsko," potvrdila Aktuálně.cz Jana Ostatnická z Českého hydrometeorologického ústavu.

Z deseti nejprašnějších měst, kde stanice měří koncentrace drobného prachu menšího než 10 mikrometrů, je osm ze severu Moravy a ze Slezska.

Do první desítky se dostala už jen dvě místa v Brně - Úvoz a Svatoplukova, a to kvůli husté automobilové dopravě. Dokonce i "vyhlášená" Legerova ulicie v Praze, nejfrekventovanější ulice v zemi, skončila až na dvanáctém místě.

Kde je nejvíc prachu

(hygienický limit: 35x ročně)

  • Bohumín: 110x
  • Ostrava-Bartovice: 109x
  • Brno-Úvoz: 106x
  • Český Těšín: 105x
  • Věřňovice: 103x
  • Ostrava-Přívoz: 102x
  • Brno-Svatoplukova: 95x
  • Ostrava-Mariánské Hory: 89x
  • Karviná: 87x
  • Orlová: 87x

Další primát Bohumína

Poslední výzkumu ukazují, že pro lidské zdraví jsou nejvíce nebezpečné drobné částice prachu menší než 2,5 mikrometru, protože se dostávají až do spodních částí dýchací soustavy.

Také v této kategorii "kraluje" Bohumín, stejně jako celý Moravskoslezský kraj, který v první desítce obsadil šest příček. Zbylé čtyři si rozdělilo Brno se třemi místy a Praha-Smíchov.

Prach pro 1,5 milionu lidí

I přes překročení povolených limitů byl loni podle údajů meteorologických stanic český vzduch zase o něco čistší než v předchozích letech.

"Příslušné imisní limity pro drobné částice prachu menší než deset mikrometrů byly v roce 2008 překročeny na 2,9 procentech plochy České republiky, kde žije zhruba 15 procent obyvatel," řekla Aktuálně.cz Jana Ostatnická z hydrometeorologického ústavu.

Pro srovnání: Předloni dýchala znečištěný vzduch přibližně třetina obyvatel, o rok dříve dokonce více než 60 procent lidí.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pomohla krize i vítr

Podle Ostatnické čistšímu ovzduší pomohlo kromě vhodných rozptylových podmínek i hospodářská krize. Podniky v druhé polovině roku méně vyráběly, jezdilo i méně kamionů, a tak se do ovzduší dostávalo méně škodlivin včetně prachových částic.

Podobný trend pokračuje i letos. Předběžné údaje ukazují, že ovzduší je opět čistší.

"Znečištění skutečně mírně klesá," řekla Ostatnická. Otázkou podle ní je, jak se projeví v kvalitě ovzduší oživení výroby po odeznění hospodářské krize.

 

Právě se děje

před 23 minutami

ČEZ i Eurohold nesouhlasí s rozhodnutím antimonopolního úřadu. Podávají žaloby

Energetická společnost ČEZ i bulharská firma Eurohold podaly každý za sebe správní žalobu proti rozhodnutí bulharského antimonopolního úřadu, který v říjnu zablokoval prodej tamních aktiv ČEZ Euroholdu. Úřad v odůvodnění k rozhodnutí uvedl, že smlouva za 335 milionů eur (8,6 miliardy Kč) by vedla k významnému zvýšení tržního podílu nové skupiny a měla by dopad na pojišťovací a energetické trhy.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

V čínské školce útočil muž žíravinou. Zranil 50 lidí, většinou dětí

Více než 50 lidí, převážně dětí, zranil muž, který ve školce na jihozápadě Číny zaútočil žíravou tekutinou. Dvě osoby jsou po zásahu hydroxidem sodným ve vážném stavu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

K útoku hydroxidem sodným, který leptá tkáně a je pro člověka velmi nebezpečný, došlo ve městě Kchaj-jüan v provincii Jün-nan. Podezřelým je 23letý muž jménem Kchung, který přelezl plot školky a pak napadl učitele a žáky. Policie podezřelého zatkla necelou hodinu po útoku. "Když byl dítě, jeho rodiče se rozvedli, a chybějící rodina zanechala stopy na jeho psychickém stavu," uvedly místní úřady. "To vše vyústilo v touhu pomstít se společnosti," dodaly úřady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy