Nová data: Nejhorší místa podle ovzduší jsou na Moravě

Pavel Baroch
12. 9. 2009 19:00
Aktuálně.cz se podařilo získat dosud nepublikovaná data o tom, jak je kde ovzduší znečištěno
Ostrava zaprášená
Ostrava zaprášená | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Obyvatelé Bohumína v Moravskoslezském kraji dýchají vzduch s nejvyššími koncentracemi nebezpečného prachu.

Podle platných limitů může být stanovená koncentrace jemných prachových částic překročena maximálně 35x do roka. V Bohumíně se to vloni stalo 110x.

Vyplývá to z nejaktuálnějších údajů o znečištění ovzduší, které redakci Aktuálně.cz poskytl Český hydrometeorologický ústav.

Drobné prachové částice, které pronikají hluboko do dýchacího ústrojí, jsou pro lidské zdraví zničující. Mohou způsobovat zánětlivá onemocnění, snižovat imunitu, přispívat k chorobám srdce a cév a zvyšovat úmrtnost.

Navíc se na ně mohou vázat další škodliviny včetně rakovinotvorných látek.

Ostravsko nade všemi

Mezi hlavní zdroje drobného prachu je automobilová doprava, elektrárny, hutě a další průmysl, ale také spalování uhlí v domácích kotlích. Právě Moravskoslezský kraj je region, kde jsou koncentrace jemného prachu dlouhodobě nejvyšší.

Foto: Ondřej Besperát

"Nejvíce zatíženou souvislou oblastí je stejně jako v předešlých letech Ostravsko-Karvinsko," potvrdila Aktuálně.cz Jana Ostatnická z Českého hydrometeorologického ústavu.

Z deseti nejprašnějších měst, kde stanice měří koncentrace drobného prachu menšího než 10 mikrometrů, je osm ze severu Moravy a ze Slezska.

Do první desítky se dostala už jen dvě místa v Brně - Úvoz a Svatoplukova, a to kvůli husté automobilové dopravě. Dokonce i "vyhlášená" Legerova ulicie v Praze, nejfrekventovanější ulice v zemi, skončila až na dvanáctém místě.

Kde je nejvíc prachu

(hygienický limit: 35x ročně)

  • Bohumín: 110x
  • Ostrava-Bartovice: 109x
  • Brno-Úvoz: 106x
  • Český Těšín: 105x
  • Věřňovice: 103x
  • Ostrava-Přívoz: 102x
  • Brno-Svatoplukova: 95x
  • Ostrava-Mariánské Hory: 89x
  • Karviná: 87x
  • Orlová: 87x

Další primát Bohumína

Poslední výzkumu ukazují, že pro lidské zdraví jsou nejvíce nebezpečné drobné částice prachu menší než 2,5 mikrometru, protože se dostávají až do spodních částí dýchací soustavy.

Také v této kategorii "kraluje" Bohumín, stejně jako celý Moravskoslezský kraj, který v první desítce obsadil šest příček. Zbylé čtyři si rozdělilo Brno se třemi místy a Praha-Smíchov.

Prach pro 1,5 milionu lidí

I přes překročení povolených limitů byl loni podle údajů meteorologických stanic český vzduch zase o něco čistší než v předchozích letech.

"Příslušné imisní limity pro drobné částice prachu menší než deset mikrometrů byly v roce 2008 překročeny na 2,9 procentech plochy České republiky, kde žije zhruba 15 procent obyvatel," řekla Aktuálně.cz Jana Ostatnická z hydrometeorologického ústavu.

Pro srovnání: Předloni dýchala znečištěný vzduch přibližně třetina obyvatel, o rok dříve dokonce více než 60 procent lidí.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pomohla krize i vítr

Podle Ostatnické čistšímu ovzduší pomohlo kromě vhodných rozptylových podmínek i hospodářská krize. Podniky v druhé polovině roku méně vyráběly, jezdilo i méně kamionů, a tak se do ovzduší dostávalo méně škodlivin včetně prachových částic.

Podobný trend pokračuje i letos. Předběžné údaje ukazují, že ovzduší je opět čistší.

"Znečištění skutečně mírně klesá," řekla Ostatnická. Otázkou podle ní je, jak se projeví v kvalitě ovzduší oživení výroby po odeznění hospodářské krize.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Na D1 u Velkého Meziříčí začíná úsekové měření rychlosti

Úsekové radary od dneška měří rychlost na opravované části dálnice D1 u Velkého Meziříčí. V asi šestikilometrovém úseku je rychlost snížená na 80 kilometrů za hodinu. Radary budou podle ministerstva dopravy sbírat data pro policii, která následně spáchané přestupky pošle příslušné obci s rozšířenou působností.

Během roku bude měřicí technika instalována i na dalších opravovaných úsecích dálnice na Vysočině a ve středních Čechách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy