Barbie vyměnila bikiny za skafandr. Nová panenka podporuje dívky ve vesmírné kariéře

Magazín Magazín
11. 7. 2019 11:10
Padesát let po přistání prvního člověka na Měsíci je v Evropě stále pouze jedna aktivní astronautka. Společnost vyrábějící panenky Barbie to teď ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou hodlají změnit. Představily panenku astronautku inspirovanou Italkou Samanthou Cristoforettiovou, hračka má podpořit dívky z celého světa v tom, aby se nebály vědecké nebo vesmírné kariéry.
Známá astrounautka jde příkladem. Bude mít i svoji Barbie | Video: Reuters

Italská 42letá astronautka doufá, že přispěje k tomu, aby se do vesmíru dostávalo daleko více žen než dosud. Společnost Mattel se zavázala podpořit každý rok alespoň deset inspirativních příběhů ze skutečného života, které budou nabádat dívky k tomu, aby se nebály kariéry v rozličných odvětvích včetně vědy. 

Součástí spolupráce Barbie a Evropské vesmírné agentury s astronautkou jsou i krátká videa, na kterých Cristoforettiová vítá dívky z Německa, Velké Británie, Francie a Itálie v Evropském astronautickém centru v Kolíně nad Rýnem. Na YouTube poběží také videa ukazující její kariérní úspěchy. 

Kromě toho dal výrobce dohromady i několik tipů pro rodiče, jak mohou podpořit zájem dívek o práci v oblasti vědy, výzkumu, technologií a matematiky. 

Bourání stereotypů a propagace ženských hrdinek

Iniciativa Matellu je součástí změny propagace značky Barbie. Ta je dlouhodobě kritizována za prosazování nerealistických ženských proporcí, které mají negativní dopad na smýšlení dívek. 

Společnost se tak rozhodla změnit strategii, bourá stereotypy a hlásá, aby dívky naplno rozvíjely svůj potenciál a nebály se plnit si sny. 

Kromě astronautky Samanthy Cristoforettiové se tak v nové kolekci panenek Barbie s názvem "Sheroes" (v překladu hrdinky) objevuje i britská aktivistka a supermodelka Adwoa Aboahová, profesionální tenistka Naomi Ósakaová nebo turecká herečka, scenáristka a sloupkařka Gülse Birselová. 

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy