Konec umělým fotkám na Instagramu. Influenceři musí přiznávat zkrášlující filtry

Magazín Magazín
3. 7. 2021 13:54
Zvětšené rty, nafouknuté svaly nebo zúžený pas. Právě taková zkrášlení vlastního těla si mnoho influencerů dopřává díky filtrům na sociálních sítích či retušovacím programům. V Norsku si teď ale vláda na internetové celebrity došlápla a chce, aby podobná zkreslení reality přiznávaly.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Norským parlamentem v červnu prošel zákon, který influencerům ukládá povinnost, aby na sociálních sítích označovali retušované fotografie. Hlasovalo pro něj 72 poslanců a norský král má nyní rozhodnout, kdy nařízení vstoupí v platnost. Informoval o tom britský deník The Independent.

Ve chvíli, kdy zákon začne platit, budou si v Norsku všechny internetové celebrity muset dát pozor na situace, kdy se na snímcích dělají hezčí, než jsou. Pokud použijí zkrášlovací filtr či retušovací program k tomu, aby pozměnili tvar svého těla, velikost některých partií nebo třeba barvu kůže, budou na to své fanoušky muset náležitě upozornit.

Vláda k těmto účelům vytvořila speciální označení, které má být v aplikacích jednotlivých sociálních sítí brzy k dispozici. Zvětšené rty, nafouknuté svaly nebo zúžený pas na fotkách influencerů totiž podle norského ministerstva pro záležitosti dětí a rodiny, které zákon navrhlo, zkreslují představy dospívajících o zdravém vzhledu.

O tom, že obsah produkovaný influencery vytváří u teenagerů nezdravý tlak na to, jak by měli vypadat, a může v nich vyvolávat pocity méněcennosti, se v Norsku debatuje už delší dobu. "Věříme, že by nové nařízení mohlo významně zmírnit negativní dopady, které zejména na děti a dospívající podobný obsah má," uvedlo ministerstvo v oficiálním prohlášení.

Mohlo by vás zajímat: Like House není o životě typického influencera, honba za "lajky" je zvrácená, říká Čumrik

Dostal jsem nabídku, ale jsem rád, že v Like House nejsem. Nebylo by mi příjemné tam s těmihle lidmi být, říká influencer Jonáš Čumrik. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy