Konec umělým fotkám na Instagramu. Influenceři musí přiznávat zkrášlující filtry

Magazín Magazín
3. 7. 2021 13:54
Zvětšené rty, nafouknuté svaly nebo zúžený pas. Právě taková zkrášlení vlastního těla si mnoho influencerů dopřává díky filtrům na sociálních sítích či retušovacím programům. V Norsku si teď ale vláda na internetové celebrity došlápla a chce, aby podobná zkreslení reality přiznávaly.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Norským parlamentem v červnu prošel zákon, který influencerům ukládá povinnost, aby na sociálních sítích označovali retušované fotografie. Hlasovalo pro něj 72 poslanců a norský král má nyní rozhodnout, kdy nařízení vstoupí v platnost. Informoval o tom britský deník The Independent.

Ve chvíli, kdy zákon začne platit, budou si v Norsku všechny internetové celebrity muset dát pozor na situace, kdy se na snímcích dělají hezčí, než jsou. Pokud použijí zkrášlovací filtr či retušovací program k tomu, aby pozměnili tvar svého těla, velikost některých partií nebo třeba barvu kůže, budou na to své fanoušky muset náležitě upozornit.

Vláda k těmto účelům vytvořila speciální označení, které má být v aplikacích jednotlivých sociálních sítí brzy k dispozici. Zvětšené rty, nafouknuté svaly nebo zúžený pas na fotkách influencerů totiž podle norského ministerstva pro záležitosti dětí a rodiny, které zákon navrhlo, zkreslují představy dospívajících o zdravém vzhledu.

O tom, že obsah produkovaný influencery vytváří u teenagerů nezdravý tlak na to, jak by měli vypadat, a může v nich vyvolávat pocity méněcennosti, se v Norsku debatuje už delší dobu. "Věříme, že by nové nařízení mohlo významně zmírnit negativní dopady, které zejména na děti a dospívající podobný obsah má," uvedlo ministerstvo v oficiálním prohlášení.

Mohlo by vás zajímat: Like House není o životě typického influencera, honba za "lajky" je zvrácená, říká Čumrik

Dostal jsem nabídku, ale jsem rád, že v Like House nejsem. Nebylo by mi příjemné tam s těmihle lidmi být, říká influencer Jonáš Čumrik. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

před 15 minutami

Šestnáct lidí a dvě firmy čelí obžalobě kvůli daňovým únikům za čtvrt miliardy

Obžalobu na 16 lidí a dvě firmy podal v pátek olomoucký krajský státní zástupce kvůli daňovým únikům za 250 milionů korun. Uvedla to na svém webu Česká televize. V kauze figuruje opavská společnost FAU, která obchodovala s minerálními oleji a jako důsledek činnosti státních úřadů skončila v konkurzu. Případem se bude zabývat olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě.

"Dnešního dne byla podána obžaloba pro daňové úniky ve výši čtvrt miliardy korun. Obžalováno bylo 16 fyzických a dvě právnické osoby," uvedl Studený. Obžalovaní jsou jako organizovaná skupina. Upřesnil, že se obžaloba týká obchodů FAU s.r.o.

Trestní stíhání policie zahájila v roce 2018. Nynější obžalované tehdy obvinila z toho, že v roce 2013 uměle vytvořili řetězec firem, aby se vyhnuli zaplacení DPH z obchodu s pohonnými hmotami.

FAU je v konkurzu. Státní úřady na ni v roce 2016 vydaly zajišťovací příkazy za stovky milionů korun s odůvodněním, že se zapojila do karuselového podvodu. NSS ale v roce 2019 dospěl k závěru, že celníci neměli pro tak velký zákrok dost silný důvod. Společnost následně uspěla s několika žalobami proti rozhodnutí a postupům finanční správy a celníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy