Norové objevili druhou lyži z doby vikingské. Neuvěřitelný nález, tvrdí vědci

ČTK ČTK
14. 10. 2021 9:00
Dvě lyže z jednoho páru pocházející z doby vikingské před 1300 lety se znovu shledaly díky objevu archeologů v ledem pokrytých norských horách, kteří po sedmi letech od objevu první lyže objevili i její původní družku.
Foto: Profimedia.cz

V roce 2014 skupina glaciálních archeologů nazvaná Tajemství ledu (Secrets of Ice) našla osamělou lyži v ledovém poli Digervarden v Národním parku Reinheimen v jižním Norsku, informoval server Live Science.

Navzdory stáří byla lyže v ledu dobře uchovaná včetně původního vázání. V té době to byla jedna ze dvou lyží s dochovaným vázáním, které byly starší než 1000 let.

Tým sledoval ledové pole dalších sedm let a doufal, že tající led odhalí chybějící druhou lyži. Trpělivost se mu vyplatila - letos v září badatelé zahlédli druhou lyži jen pět metrů od místa, kde se našla ta první. "Nová lyže je ještě lépe zachovaná než první!" uvedl Lars Pilo, glaciální archeolog a redaktor webové stránky skupiny Tajemství ledu. "Je to neuvěřitelný nález."

Ovšem dostat druhou lyži z doby vikingské do laboratoře nebyl jednoduchý úkol. Poté, co satelitní údaje ukázaly značné tání ledu v dané oblasti, vydal se tým na výpravu do hor. Vědci vystoupali po svahu a našli druhou lyži, ale neměli správné nástroje, aby ji bezpečně vyprostili z ledu. Další postup zmařila podzimní bouře, která celou oblast zasypala přívalem sněhu.

Vědci se na místo vrátili znovu na konci září a tentokrát už byli připraveni - měli sekerky na led, plynové vařiče i materiál na zabalení lyže na zpáteční cestu. Po tříhodinovém výstupu našli lyži pod 30centimetrovou vrstvou sněhu s pomocí GPS lokátoru. Odmést sníh bylo snadné, ale lyže vězela v pevném sevření ledu. Proto musel tým opatrně použít sekáčky na led a vodu ohřátou na vařičích.

Obě lyže jsou starší než z vikinského období (793 až 1066). Jsou široké, s vyvýšeným dřevem v místě vázání. Obě jsou také zhruba stejně velké - asi 187 centimetrů dlouhé a 17 centimetrů široké. Vázání je ze tří zkroucených kousků břízy, koženého pásku a dřevěné západky. Místo pod vázáním nově objevené lyže vypadá, že ho někdo opravoval, což dokazuje, že byly lyže používány, než skončily před 1300 lety v ledu.

Co se stalo s majitelem lyží, jde jen těžko odhadnout. Podle dalších nalezených artefaktů bývala tato horská oblast místem lovu sobů. Několik kamenných mohyl také poukazuje na to, že tudy mohla vést stezka na druhou stranu hor. Takže majitelem mohl být lovec, poutník nebo obojí. Mohla ho smést lavina nebo se mohl stát obětí jiného neštěstí. Vyloučená není ani možnost, že nechal lyže sám na místě, když se mu rozbilo vázání.

Mohlo by vás zajímat: Lyžař v plavkách Borata na Petříně v Praze

Lyžař v plavkách filmového Borata zaskočil lidi na pražském Petříně. | Video: Twitter/Pokornja
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Evropská komise chystá kvůli kartelovým dohodám další razie ve firmách

Evropská komise (EK) chystá další razie ve firmách, které podezírá z uzavírání kartelových dohod. V pátek to řekla místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová, která má na starosti i hospodářskou soutěž. Kritizovala také ilegální dohody, které firmy uzavírají mezi sebou a ve kterých si vzájemně slibují, že si nebudou přetahovat zaměstnance.

Komise minulý týden provedla razii ve firmách Stora Enzo a UPM, které patří k největším producentům buničiny v Evropě, a také ve firmě Metsa Fibre, která patří do skupiny Metsa Board. Byly to první takové akce za dva roky, plány na dřívější inspekce překazila pandemie.

Firmy, u kterých má komise podezření z účasti na dalších kartelových dohodách, by měly návštěvu vyšetřovatelů očekávat už brzy, řekla Vestagerová. "A to bude jen začátek série razií, které plánujeme na příští měsíce - chápejte, že nemohu říct kdy nebo kde přesně to bude," řekla komisařka na konferenci, kterou v Římě zorganizoval italský antimonopolní úřad.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Při požáru výrobny střelného prachu na jihu Ruska zemřelo 17 lidí

O život v pátek ráno přišlo 17 lidí a dalších devět utrpělo zranění při explozi a následném požáru ve výrobně střelného prachu na jihu evropské části Ruska. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení ministerstva pro mimořádné události a mluvčí oblastní záchranné služby.

Informace o neštěstí, které se odehrálo v městečku Lesnoj v Rjazaňské oblasti, se od začátku rozcházely. Postupně rostl počet zraněných i mrtvých. Ministerstvo pro mimořádné události původně sdělilo, že zemřelo sedm lidí a deset utrpělo zranění, z toho jeden člověk vážná. Mimo to nebyl znám osud devíti osob. Hasiči po zlikvidování požáru z trosek zcela zničené budovy postupně vyprostili těla všech obětí, které zemřely na místě. Poslední podle agentury TASS až později odpoledne.

Předtím v popáleninovém centru oblastní metropole Rjazaně zemřel jeden z poraněných. Podle resuscitačního týmu, který muže transportoval, utrpěl popáleniny na 80 procentech povrchu těla.

Podle ministerstva pro mimořádné situace neštěstí v dílně vyrábějící střelný prach závodu Elastik v Rjazaňské oblasti zavinilo "porušení technologického procesu".

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Polská média hlásí devátého mrtvého z řad migrantů na hranici s Běloruskem

Polská pohraniční stráž v pátek nalezla v pásmu u hranic s Běloruskem, ve kterém platí výjimečný stav, mrtvého muže. Jde o devátou smrt na polsko-běloruské hranici, uvedl list Gazeta Wyborcza na svém webu. "Dehydrovaní, hladoví, promrzlí uprchlíci, které denně nacházejí aktivisté mimo pásmo výjimečného stavu, hovoří o tom, že v pohraničních lesích je mrtvol více," napsal deník.

Policie se nyní snaží identifikovat mrtvého muže, jehož tělo našla hlídka pohraniční stráže u vsi Kuścińce v pohraničním pásmu. Mluvčí pohraniční stráže uvedla jen, že hlídka našla mrtvolu v lese. Policie zatím neví, kolik let mrtvému muži bylo a jaké byl národnosti.

Deník připomněl, že nedaleko od místa nynějšího nálezu objevil policejní vrtulník mrtvolu 24letého Syřana. Před dvěma dny potápěči vylovili z Bugu tělo 19letého Syřana. Jeho společník přežil a doplaval na polský břeh pohraniční řeky. Tvrdil, že do řeky je strčili běloruští pohraničníci. Ještě dříve bylo na polsko-běloruské hranici zaznamenáno nejméně šest úmrtí. Zemřel mimo jiné 16letý Iráčan.

Polské úřady jsou na informace o mrtvých migrantech skoupé, prokuratura tento týden vydala jen krátké komuniké o pitvě tří mužů ve věku od 20 do 40 let, kteří zemřeli pravděpodobně podchlazením. V Bělorusku, u hranic s Polskem, našla tamní pohraniční hlídka tělo mrtvé ženy, u které byla trojice dětí a dva dospělí. Ti podle Bělorusů vypověděli, že je Poláci se zbraní v ruce donutili vrátit se do Běloruska, přičemž museli odtáhnout mrtvou ženu.

Výjimečný stav v pohraničním pásmu byl prodloužen do počátku prosince. Zatím ani novináři, ani humanitární organizace nesmějí do pásma vstoupit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy