Norové objevili druhou lyži z doby vikingské. Neuvěřitelný nález, tvrdí vědci

ČTK ČTK
14. 10. 2021 9:00
Dvě lyže z jednoho páru pocházející z doby vikingské před 1300 lety se znovu shledaly díky objevu archeologů v ledem pokrytých norských horách, kteří po sedmi letech od objevu první lyže objevili i její původní družku.
Foto: Profimedia.cz

V roce 2014 skupina glaciálních archeologů nazvaná Tajemství ledu (Secrets of Ice) našla osamělou lyži v ledovém poli Digervarden v Národním parku Reinheimen v jižním Norsku, informoval server Live Science.

Navzdory stáří byla lyže v ledu dobře uchovaná včetně původního vázání. V té době to byla jedna ze dvou lyží s dochovaným vázáním, které byly starší než 1000 let.

Tým sledoval ledové pole dalších sedm let a doufal, že tající led odhalí chybějící druhou lyži. Trpělivost se mu vyplatila - letos v září badatelé zahlédli druhou lyži jen pět metrů od místa, kde se našla ta první. "Nová lyže je ještě lépe zachovaná než první!" uvedl Lars Pilo, glaciální archeolog a redaktor webové stránky skupiny Tajemství ledu. "Je to neuvěřitelný nález."

Ovšem dostat druhou lyži z doby vikingské do laboratoře nebyl jednoduchý úkol. Poté, co satelitní údaje ukázaly značné tání ledu v dané oblasti, vydal se tým na výpravu do hor. Vědci vystoupali po svahu a našli druhou lyži, ale neměli správné nástroje, aby ji bezpečně vyprostili z ledu. Další postup zmařila podzimní bouře, která celou oblast zasypala přívalem sněhu.

Vědci se na místo vrátili znovu na konci září a tentokrát už byli připraveni - měli sekerky na led, plynové vařiče i materiál na zabalení lyže na zpáteční cestu. Po tříhodinovém výstupu našli lyži pod 30centimetrovou vrstvou sněhu s pomocí GPS lokátoru. Odmést sníh bylo snadné, ale lyže vězela v pevném sevření ledu. Proto musel tým opatrně použít sekáčky na led a vodu ohřátou na vařičích.

Obě lyže jsou starší než z vikinského období (793 až 1066). Jsou široké, s vyvýšeným dřevem v místě vázání. Obě jsou také zhruba stejně velké - asi 187 centimetrů dlouhé a 17 centimetrů široké. Vázání je ze tří zkroucených kousků břízy, koženého pásku a dřevěné západky. Místo pod vázáním nově objevené lyže vypadá, že ho někdo opravoval, což dokazuje, že byly lyže používány, než skončily před 1300 lety v ledu.

Co se stalo s majitelem lyží, jde jen těžko odhadnout. Podle dalších nalezených artefaktů bývala tato horská oblast místem lovu sobů. Několik kamenných mohyl také poukazuje na to, že tudy mohla vést stezka na druhou stranu hor. Takže majitelem mohl být lovec, poutník nebo obojí. Mohla ho smést lavina nebo se mohl stát obětí jiného neštěstí. Vyloučená není ani možnost, že nechal lyže sám na místě, když se mu rozbilo vázání.

Mohlo by vás zajímat: Lyžař v plavkách Borata na Petříně v Praze

Lyžař v plavkách filmového Borata zaskočil lidi na pražském Petříně. | Video: Twitter/Pokornja
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Kurdsko-německá zpěvačka dostala v Turecku tři roky vězení za podporu terorismu

Soud v tureckém Edirne v pondělí uložil tříletý trest vězení kurdsko-německé zpěvačce, která používá umělecké jméno Hozan Cane. Shledal ji vinnou z podpory kurdské teroristické organizace Strana kurdských pracujících. Zpěvačka, která má německé občanství, žije v Německu a soudu se neúčastnila. Informovala o tom agentura DPA.

Hozan Cane už v tureckém vězení strávila přes dva roky, propuštěna byla loni na podzim poté, co odvolací soud zrušil její šestiletý trest pro nedostatek důkazů. Nejprve dostala zákaz vycestovat z Turecka, ten jí ale letos tamní soud zrušil a ona odjela do Německa.

Kauza začala v červnu 2018, když byla zpěvačka zatčena v provincii Edirne, kde se účastnila kampaně prokurdské opoziční Lidově demokratické strany před parlamentními a prezidentskými volbami.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

GasNet poskytne firmám, které odebíraly plyn od Bohemia Energy, více času na změnu dodavatele

Společnost GasNet, největší distributor plynu v Česku, je připravena poskytnout firmám, na které se nevztahuje institut dodavatele poslední instance (DPI) po konci Bohemia Energy, čas navíc na změnu dodavatele. Předpokladem je jejich aktivní přístup k řešení situace. Jde o společnosti, jejichž roční spotřeba plynu přesahuje 630 megawatthodin (MWh). Hospodářská komora a Agrární komora v pátek uvedly, že hrozí, že tyto firmy od začátku tohoto týdne začnou být odpojováni od dodávek plynu.

GasNet sdělil, že podle legislativy si tyto společnosti změnu dodavatele musí vyřešit ve lhůtě tří dnů. Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, oznámila ukončení činnosti minulou středu.

Energetický regulační úřad v pondělí odkázal na paragraf z energetického zákona, který praví, že "neoprávněným odběrem plynu je odběr plynu bez smlouvy o zúčtování odchylek nebo smlouvy, jejímž předmětem je přenesení odpovědnosti za odchylku na subjekt zúčtování trvající déle než deset pracovních dní." Tři dny zmiňované firmou GasNet začnou ubíhat po uplynutí této lhůty, paragraf nerozlišuje odběratele podle jejich velikosti

"Jsme si vědomi složité situace, ve které se mnozí velkoodběratelé octli. Firmám a podnikům, které změnu dodavatele na našem distribučním území aktivně řeší a jsou s námi v této souvislosti v kontaktu, chceme podat pomocnou ruku. Jsme připraveni jim poskytnout více času pro to, aby si našly nového dodavatele plynu," řekl v pondělí finanční ředitel skupiny GasNet Thomas Merker. "Celková délka dodatečné lhůty však může být pouze velmi omezená, proto apelujeme na dotčené zákazníky, aby si nového dodavatele zajistili co nejrychleji," dodal.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v pátek uvedl, že v celé ČR jde zhruba o 250 odběrných míst. Většina z dotčených firem už podle něj jedná s novými dodavateli. GasNet v pondělí připomněl, že v posledních dnech ohlásili kromě skupiny Bohemia Energy, která dodávala plyn téměř 300 000 odběrných míst, ukončení činnosti i další obchodníci s plynem. Také v těchto případech bude GasNet vyzývat k provedení rychlé změny dodavatele a je připravena poskytnout dodatečný čas na uzavření nové smlouvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy