Noční útočník děsí Nizozemsko. Lidé se chrání deštníky

ČTK ČTK
1. 3. 2015 7:00
Nizozemské město Purmerend děsí noční fantom. Výr velký napadl už desítky obyvatel.
Sokolnice dohlíží na Bengálského výra během sokolnické ukázky v Tokiu, 2. ledna 2010. Přehlídka tradičního japonského sokolnictví se konala v rámci novoročních oslav.
Sokolnice dohlíží na Bengálského výra během sokolnické ukázky v Tokiu, 2. ledna 2010. Přehlídka tradičního japonského sokolnictví se konala v rámci novoročních oslav. | Foto: Reuters

Purmerend - Město Purmerend na severu Nizozemska trápí nevyzpytatelný noční útočník. Objeví se odnikud, napadá chodce v naprosté tichosti a zůstávají po něm krvavé šrámy na hlavách obětí, často vyžadující chirurgické stehy.

Naštěstí je poměrně snadné se mu bránit - oním útočníkem je výr velký, a proto místní úřady doporučují obyvatelům nosit nad hlavou otevřený deštník, dokud se situace nějak nevyřeší.

Podle informací místního tisku napadl během posledních tří týdnů zdivočelý výr desítky obyvatel tohoto jindy poklidného městečka. Zatím poslední útok se odehrál v úterý večer a obětí se stal člen místního atletického klubu, který skončil se šesti stehy na hlavě. Klub následně až do odvolání zrušil večerní tréninky.

Hrůzu z nočního okřídleného fantoma mají obyvatelé a zaměstnanci místního domova pro handicapované, kteří už se stali obětí 15 útoků výra. "Přes den to není problém. Večer a v noci ale chodíme ven jen s deštníky, klobouky, přilbami - čímkoli, co ochrání hlavu," řekla agentuře AFP mluvčí Liselotte de Bruijnová. "Problém je, že sovu neslyšíte. A má drápy ostré jako žiletky. Doufáme, že město toho ptáka brzy odchytí," dodala.

Městská rada žádá obyvatele o opatrnost

Městská rada Purmerendu potvrdila, že se snaží situaci řešit odchytem. Ale přípravy nějakou dobu potrvají, protože na odchyt výra velkého je třeba speciální povolení. Rada proto zatím vyzvala obyvatele, aby se při nočních toulkách chránili.

Podle Gejo Wassinka z nizozemské nadace pro sovy OWN je chování výra v Purmerendu neobvyklé. "Buď jde o výra vychovaného v zajetí a vypuštěného do volné přírody, který si spojuje lidi s potravou - a tudíž na ně jen tak nesmyslně neútočí," řekl. "Anebo mu stouply hladiny hormonů, protože začíná období páření. To ovlivňuje jeho chování a nutká ho chránit si své území," dodal.

Výr velký je jedním z největších druhů sov. Rozpětí jeho křídel dosahuje až 1,8 metru, váží až tři kilogramy.

 

Právě se děje

Další zprávy