Takhle vypadá nejdražší burger na světě. Stojí 125 tisíc a je v něm i jedlé zlato

Magazín Magazín
16. 7. 2021 11:59
Bílý lanýž, pozlacená bulka, omáčka z cibetkové kávy a karbanátek z masa wagyu. To jsou některé z ingrediencí v nejdražším burgeru na světě, který vyrobil nizozemský šéfkuchař Robbert Jan de Veen.
Nejdražší burger na světě stojí přes 120 tisíc korun.
Nejdražší burger na světě stojí přes 120 tisíc korun. | Foto: Robbert Jan de Veen

K nápadu vytvořit nejdražší burger ho přivedla pandemie koronaviru. "Restaurace byly zavřené a nepořádaly se žádné soutěže, byl jsem z toho v depresi," přiznává Robbert Jan de Veen serveru Euronews. "Cítil jsem se blbě, když jsem viděl, jak se lidi trápí a jak to vypadá v restauračním byznysu," dodává.

Robbert Jan de Veen s jeho burgerem "Golden Boy".
Robbert Jan de Veen s jeho burgerem "Golden Boy". | Foto: Robbert Jan de Veen

Nyní věří, že se svým burgerem zapíše do Guinnessovy knihy rekordů. "Zlomit světový rekord je můj dětský sen," říká. Na první příčce se momentálně drží burger z amerického Oregonu s cenovkou v přepočtu 110 tisíc korun a hmotností 352 kilogramů.

Právě hmotnost konkurenta mu ale přišla zbytečná. "Přestože je tento hamburger extrémně nákladný, měli byste k jeho konzumaci stále používat ruce, to je jediný způsob, jak správně jíst hamburger," říká Robbert Jan de Veen.

A co takový burger za 125 tisíc korun obsahuje? Žemle je vyrobená z vyhlášeného šampaňského Dom Perignon a zdobená plátky jedlého zlata, maso pak pochází z japonského hovězího wagyu, které doplňuje bílý lanýž, kaviár z vyzy velké, španělská šunka Ibérico a barbecue omáčka vyrobená z cibetkové kávy a vzácné sudové whisky Macallan.

Prvním a zatím jediným člověkem, který si burger objednal, byl předseda Královské nizozemské asociace pro potraviny a nápoje Robèr Willemse. Výdělek z burgeru pak šéfkuchař daroval na charitu.

Mohlo by vás zajímat: Můj burger vydržel pět let, říká biolog

Dítě narozené přirozeným porodem, má nižší riziko vzniku alergií, atopické dermatitidy nebo astmatu, prokazuje to řada studií, říká molekulární biolog | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 8 minutami

Vrchní soud zamítl odvolání Heavy Machinery, firma je tak nadále v konkurzu

Vrchní soud v Praze zamítl odvolání firmy Heavy Machinery Services (HMS) proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurz. Námitka, že soudce krajského soudu je podjatý, je podle Vrchního soudu nedůvodná, navíc věc nesnese odkladu. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Konkurs je tak pravomocný, řekl soudce Zdeněk Strnad.

Bývalá vagonka Legios je v insolvenci, od roku 2014 v úpadku. Věřitelé původně přihlásili pohledávky za téměř tři miliardy Kč. Teď HMS dluží asi 1,1 miliardy korun, jak řekla ČTK v červnu insolvenční správkyně Petra Hýsková. HMS podala v červnu odvolání proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurz. Domáhala se, aby odvolací soud usnesení zrušil a věc znovu projednal jiný soudce než Zdeněk Strnad.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy