Nike stahuje z prodeje boty s původní americkou vlajkou. Republikány to pobouřilo

Magazín Magazín
3. 7. 2019 12:32
Firma Nike stáhla z prodeje tenisky se starší verzí vlajky Spojených států, kterou začali jako svůj symbol používat američtí nacionalisté. Někdejší hvězda amerického fotbalu a tvář módní značky Colin Kaepernick totiž upozornil, že symbol může působit urážlivě. Příznivci konzervativní politiky rozhodnutí společnosti Nike odsoudili, a jeden z republikánských senátorů ho dokonce označil za protiamerické.
Firma Nike stáhla z prodeje tenisky se starší verzí vlajky Spojených států, kterou začala jako svůj symbol používat Americká nacistická strana.
Firma Nike stáhla z prodeje tenisky se starší verzí vlajky Spojených států, kterou začala jako svůj symbol používat Americká nacistická strana. | Foto: Reuters

Vlajka, údajně navržená švadlenou Betsy Rossovou, vyobrazuje 13 bílých hvězd v kruhu, které reprezentují 13 původních severoamerických kolonií. Autorka ji měla vytvořit na konci 18. století, přestože většina historiků považuje příběh o původu vlajky za mýtus.

Návrháři Nike symbol původně použili pro speciální kolekci tenisek oslavující výročí 4. července roku 1776, tedy americký Den nezávislosti. Pravděpodobně si ale neuvědomili, že se k vlajce mezitím začala hlásit Americká nacistická strana.

Podle britského deníku The Guardian jim tuto skutečnost připomněl bývalý hráč americké Národní fotbalové ligy Colin Kaepernick. Ten řekl, že by firma neměla tenisky prodávat, protože odkazují k éře, kdy v zemi fungovalo otrokářství.

Kaepernick dříve proslul mimo jiné svým aktivistickým gestem, kdy v době přípravného zápasu v roce 2016 odmítl stát při hraní americké hymny. Místo toho tehdy poklekl, a to na protest proti rasismu a policejní brutalitě vůči etnickým minoritám.

"Firma se rozhodla model s názvem Air Max 1 Quick Strike Fourth of July nakonec nepustit na trh," potvrdila deníku Wall Street Journal mluvčí společnosti Nike. Stažení tenisek z prodeje ovšem vzápětí pobouřilo některé politiky.

"Betsy Rossová je matka zakladatelka Spojených států. Slova nedovedou vyjádřit, jak moc se za firmu Nike stydím," napsal na svém twitterovém účtu republikánský guvernér státu Arizona Doug Ducey. Zároveň zmínil, že se pokusí prosadit omezení státních dotací určených pro vybudování výrobního závodu Nike v Arizoně.

"Místo toho, aby firma Nike slavila výročí národní nezávislosti, podřizuje se současným tlakům na politickou korektnost a revizi naší historie," dodal Ducey. Republikánský senátor Ted Cruz zase uvedl, že chce Nike "prodávat tenisky jen lidem, kteří nenávidí americkou vlajku". Další republikánský senátor Josh Howley pak nazval Nike protiamerickou značkou.

List Wall Street Journal informoval, že některé páry bot už dorazily do kamenných obchodů, ale jejich výrobce přesto požádal, aby je prodejci ještě vrátili zpátky. Některé z nich se potom objevily na přeprodejní webové stránce StockX za cenu přesahující dva tisíce dolarů (v přepočtu více než 45 tisíc korun).

Video: Američané pálí tenisky kvůli hráči, který si klekl při hymně

Američané pálí tenisky. Tváří Nike je hráč NFL, který si klekl během hymny | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 58 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy